Bezpečnost
Priority
Produkty pro tuto kategorii

Válka Ruska proti Ukrajině zdůraznila, že EU musí posílit svou obrannou strategii a urychlit výrobu zbraní. Zjistěte jak.

Zastavit teroristy vyžaduje posílení kontrol evropských hranic, lepší spolupráci policie a vyšetřovatelů, přerušení zdrojů peněz, boj proti radikalizaci a další. Shrnujeme v tomto článku.

Parlament schválil nové zákony, které posilují kybernetickou bezpečnost EU v klíčových odvětvích. Zjistěte, jak vás ochrání.

Cestování po Evropě bez pasů a hraničních kontrol, které umožňuje schengenský prostor, je jedním z nejhmatatelnějších úspěchů evropské integrace. Více se dozvíte v našem průvodci.

Schengen znají asi všichni Češi jako prostor, ve kterém je možné cestovat bez pasu. Zahrnuje 26 evropských zemí. Přečtěte si více o jeho členech a možnostech rozšíření o další státy.

Evropský policejní úřad by měl mít podle EP více pravomocí pro boj proti teroristům a organizovanému zločinu. Kvůli pandemii a digitální transformaci je totiž postaven před nové výzvy.

Více podpory pro Ukrajinu a přísnější sankce vůči Rusku v návaznosti na jeho invazi do sousední země: takové jsou závěry mimořádného pléna Evropského parlamentu konaného 1. března 2022.

Počet teroristických útoků i jejich obětí v EU v roce 2019 oproti předchozím letům klesal. Zemřelo při nich deset lidí. Shrnujeme vývoj džihádistických útoků od roku 2014 v grafu.

Evropa zažila od roku 2015 celou řadu teroristických útoků. Co jsou útočníci zač? Jakým způsobem jednají a co je k tomu vede?

Radikalizace je stále naléhavější a stále více rostoucí přeshraniční hrozbou. Co si pod ní ale představit? Jaké jsou její příčiny a co dělá EU pro to, aby jí předcházela?

Evropa společnou armádu nemá, protože obrana je exkluzivní pravomoc členských států. Přesto EU v posledních letech v obraně výrazně pokročila.

Parlament schválil nová pravidla, na jejichž základě jsou online platformy zodpovědné za odstranění teroristického obsahu. Učinit tak musí do hodiny od chvíle, kdy se o něm dozvěděly.