Terorismus v EU: počty útoků, obětí a zatčení v roce 2019 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Počet teroristických útoků i jejich obětí v EU v roce 2019 oproti předchozím letům klesal. Zemřelo při nich deset lidí. Shrnujeme vývoj džihádistických útoků od roku 2014 v grafu.

Vývoj džihádistického terorismu v EU od roku 2014 podle dat Europolu  

119 teroristických útoků nebo pokusů o ně je bilance terorismu v EU za rok 2019.

Do statistiky, kterou na základě údajů od členských států vede Europol, se se počítají jak útoky vykonané, tak ty, které selhaly nebo byly úspěšně zmařeny. 21 z nich je přičítáno na vrub džihádistickému terorismu. Právě ten měl minulý rok na svědomí všech deset úmrtí a 26 zraněných - z celkových 27 lidí.

Zhruba polovina všech útoků v EU jsou etnicko-nacionalistické a separatistické (v roce 2019 takových bylo 57, krom jednoho se všechny odehrály v Severním Irsku). Dále se vyskytují útoky extrémní pravice (6) a extrémní levice (26).

Počet obětí džihádistického terorismu od roku 2015 klesá. V roce 2019 bylo navíc dvojnásobně víc útoků, které se podařilo překazit, než těch, které byly dokončeny nebo selhaly. Přesto je podle šéfa protiteroristického útvaru Europolu Manuela Navarreta pravděpodobnost terorismu stále relativně vysoká.

Manuel Navarrete poslední vývoj podrobně představil parlamentnímu výboru pro občanské svobody 23. června 2020. Zdůraznil, že trend, kdy násilí vyvolávají online komunity, platí jak v krajně pravicovém tak v džihádistickém prostředí. „Pro džihádisty jsou teroristé mučedníky svaté války, pro krajně pravicové extremisty jsou svatými v etnickém konfliktu."

Méně teroristických útoků i méně obětí


10 životů bylo v roce 2019 zmařeno během tří dokončených džihádistických útoků v Utrechtu, Paříži a Londýně. V roce 2018 zemřelo 13 lidí během sedmi útoků.

Pokus o teroristický čin se v roce 2019 odehrál v osmi státech Evropské unie.

Počet uskutečněných, neúspěšných a zmařených džihádistických teroristických útoků v EU (2017-2019) - Zdroj: Europol

2017

2018

2019

Uskutečněné útoky

10

7

3

Neúspěšné útoky

12

1

4

Zmařené útoky

11

16

14

Celkem

33

24

21


Útoky se daří mařit


Čtyři teroristické útoky v roce 2019 selhaly, zatímco 14 se podařilo odvrátit. Pro srovnání, v roce 2018 selhal jeden a zmařit se podařilo 16. V obou letech je počet plánů, které se podařilo včas překazit, dvojnásobný oproti útokům, které byly dokonány nebo které selhaly. Džihádistické útoky cílí většinou na veřejná místa, policisty nebo vojáky.

Džihádisté útočí většinou nožem nebo střelnými zbraněmi. Všechny plány na použití výbušnin se podařilo odhalit a překazit. Většina pachatelů konala - nebo měla v plánu konat - sama.

436 lidí bylo v roce 2019 zatčeno pro podezření z podílení se na džihádistickém terorismu. Zatýkání proběhlo v patnácti zemích. Nejvíc lidí bylo takto zatčeno ve Francii (202), mezi 32 a 56 ve Španělsku, Rakousku a Německu a mezi 18 a 27 v Itálii, Dánsku a Nizozemsku. Tyto počty jsou nižší než za předchozí rok, v roce 2018 bylo zatčeno 511 lidí.

Hrozba radikalizace vězňů


Lidé odpykávajcí si trest kvůli páchání terorismu a ti, kteří se radikalizují přímo ve vězení, představují hrozbu. Řada evropských zemí radikalizované vězně brzy propustí (odsedí si dobu trestu) - a tito lidé můžou ohrozit bezpečnost, varoval Manuel Navarrete. V roce 2019 se radikalizovaní bývalí vězni podíleli na třech pokusech o teroristický útok, z nichž ten londýnský byl úspěšný a měl na svědomí dva životy.

Přečtěte si více o tom, co EU dělá, aby předcházela radikalizaci.

Evropská spolupráce nese ovoce


Posílená spolupráce mezi zeměmi EU a výměna informací pomáhá v prevenci útoků a také ve zmírňování jejich následků. „Je to díky sdílení informací, díky síti, kterou jsme vybudovali. Členské země umí zareagovat včas a rizika správně identifikovat. Je dobré znamení, že dvě třetiny útoků byly zmařeny právě díky jejich spolupráci."

Souvislosti: Jak zastavit terorismus v EU

Žádné systematické využívání migračních tras teroristy


Znepokojení mezi některými Evropany vzbudil příchod uprchlíků do Evropy. Podle Europolu však dlouhodobě nejsou žádné známky toho, že by trasy, které uprchlíci využívají, systematicky sloužily také teroristickým organizacím. Ostatně víc než 70 % lidí zatčených v souvislosti s džihádistickým terorismem, u nichž byla Europolu nahlášena národnost podezřelého, bylo občany dané evropské země.

Přečtěte si více o vývoji poču teroristických útoků a jejich obětí v EU v roce 2020.