Evropa stojí po boku Ukrajiny: Parlament žádá přísnější sankce vůči Rusku  

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Více podpory pro Ukrajinu a přísnější sankce vůči Rusku v návaznosti na jeho invazi do sousední země: takové jsou závěry mimořádného pléna Evropského parlamentu konaného 1. března 2022.

Tématem mimořádného plenárního zasedání, které se uskutečnilo v úterý 1. března 2022, byla diskuse o reakci EU na ruský útok na Ukrajinu. „Nacházíme se dnes v temném stínu, který na nás vrhá Putinova válka. Válka, kterou jsme nevyvolali. Válka, kterou jsme nezačali. Šokující invaze do suverénního, nezávislého státu. Jménem Evropského parlamentu co nejdůrazněji odsuzuji ruskou vojenskou agresi proti Ukrajině a vyjadřuji solidaritu se všemi trpícími a zabitými,“ uvedla předsedkyně Parlamentu Roberta Metsolová.

Během pléna vystoupil také prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, který se připojil online přímo z Kyjeva. Hovořil o ztrátách, které Ukrajinci utrpěli během obrany své země a také poděkoval EI ze její podporu. „Bojujeme za svá práva, svobody, životy a v současné době i za své přežití. Bojujeme také za to, abychom byli rovnoprávnými členy Evropy. Dokažte nyní, že jste s námi.“

V usnesení přijatém drtivou většinou hned po plenární schůzi poslanci důrazně odsoudili nelegální invazi a požadují přísnější sankce vůči Rusku. Žádají také země EU, aby urychleně poskytly Ukrajině obranné zbraně, požadují cílené sankce vůči osobám zodpovědným za korupci na nejvyšších místech v Rusku a Bělorusku a také ukončení vydávání tvz. zlatých víz (povolení k pobytu výměnou za investice) pro bohaté ruské občany.

Poslanci také vyzvali členské státy EU k vytvoření podmínek pro to, aby byl Ukrajině udělen status kandidátské země.

Další podrobnosti shrnujeme ve videu.