17.květen: Mezinárodní den proti homofobii  

 
 

Sdílet tuto stránku: 

©www.flickr.com/esdanitoff  

"Je to odsouzeníhodné, protože cílem je hanobit lidi a připravit je o jejich práva na základě jejich sexuální orientace", řekl předseda Evropského parlametu Jerzy Buzek o diskriminaci homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů při inauguraci výstavy fotografií o evropských pochodech homosexuálů “gay pride”. Výstava proběhla v Evropském prlamentu od 9. do 12. května.

Lesbičky, gayové, bisexuálové a transsexuálové museli za získání svých práv ve společnosti tvrdě bojovat a v některých (většinou afrických a arabských) zemích jim i dnes hrozí pokuty, dlouhodobé vězení a dokonce i trest smrti.


Na základě smluv a Charty základních práv je EU odhodlána homofobii úplně vykořenit, připomněl Jerzy Buzek během svého projevu při zahájení květnového plenárního zasedání ve Štrasburku.

17. květen 1990


Mezi lety 1948 až 1990 klasifikovala Světová zdravotnická organizace homosexualitu jako duševní handicap a až 17. května 1990 její generální shromáždění prohlásilo, že "homosexualita není nemoc, porucha ani perverze".

Evropská mozaika


Manželství osob stejného pohlaví nebo jejich registrované partnerství stále není ve většině zemí EU uznáváno, homosexuální páry mají vážné problémy, když chtějí, aby byla jejich práva uznávána v ostatních členských zemích.


Příprava na budoucnost
Evropský parlament schválil řadu usnesení odsuzujících diskriminaci a chce "zajistit, aby budoucí generace Evropanů vyrostla navyklá na kulturu otevřenosti, nediskriminace a tolerance", zdůraznil předseda EP.

"Tak, aby v budoucnu již žádného dne proti homofobii nebylo potřeba," dodal.