Proč by ženy měly hrát větší roli v boji proti změně klimatu
Při přírodních katastrofách umírají mnohem častěji ženy než muži. Dá se tedy očekávat, že ženy budou více trpět i v důsledku klimatických změn? 20. dubna budou poslanci jednat a hlasovat o zprávě francouzské poslankyně za Zelené Nicole Kiil-Nielsen. Zpráva tvrdí, že posílení účasti žen a zohlednění ženského pohledu by mohlo posílit i boj proti klimatickým změnám.
Zpravodajka Nicole Kiil-Nielsen nám v rozhovoru odpověděla na několik otázek.
Proč je propojení otázky klimatických změn s otázkou rovnosti mezi ženami a muži důležité?
V průběhu jakékoli krize nebo revoluce máme tendenci nejprve řešit onu krizi nebo revoluci, s tím, že práva ženy přijdou na řadu potom. Takové uvažování je ale zastaralé a neefektivní. V současnosti jsou naopak otázky změny klimatu a spravedlnosti a rovnosti pro ženy neoddělitelně spojeny. Nemůžeme nabídnout efektivní a inovativní řešení, pokud si nerozšíříme naše zorné pole. Dnes například víme, že ženy mají při živelné pohromě nebo v důsledku katastrofy až 14krát vyšší pravděpodobnost, že zemřou, než muži.
Jaká konkrétní opatření navrhujete?
V rámci zprávy navrhuji konkrétní kroky, jako je zavedení kvóty zajišťující, že v každé delegaci bude alespoň 40% účast žen. Musíme podporovat větší účast žen jak v technických a politických, tak i finančních otázkách.
Požadujeme také, aby se v průběhu fáze hodnocení a fáze spouštění projektů shromažďovaly údaje diferencované podle pohlaví. Přispěje to k lepšímu pochopení role mužů a žen v oblasti klimatických změn. A bude jednodušší přizpůsobovat podle tohoto hlediska jednotlivé politiky.
Nechceme proti sobě postavit politiku rovnosti žen a mužů a politiku klimatu, naopak chceme, aby spolu byly provázané a rozvíjely se společně.
Jak může zapojení žen posílit a zefektivnit boj proti klimatickým změnám?
Pokud boj proti klimatickým změnám vezme v úvahu otázku rovnosti pohlaví, můžeme bojovat proti diskriminaci a zároveň vytvořit efektivnější řešení pro životní prostředí. Jde o řešení výhodné pro obě oblasti.
Dám vám svůj oblíbený příklad. V Tanzanii, v okrese Kilombero se jedna nevládní organizace pustila do kopání studny pro místní vesnici. Studna ale po dvou letech vyschla. Dodatečně jsme zjistili, že se o kopání studny radili pouze s tamními muži. Pro vodu ale chodí ženy, a tak lépe vědí, kde kopat. Když organizace pochopila svou chybu a studnu vykopala na místě, které určily ženy, studna už nevyschla.