5. říjen: Světový den učitelů

Učitelé hrají nezastupitelnou roli při rozvíjení talentu i osobností nejmladší generace. V pátek 5. října práci 6 milionů učitelů v EU i jejich kolegů po celém světě oceníme připomínkou Světového dne učitelů. Nároky na učitele v rychle se měnícím světě stále rostou. Jak jim může pomoci EU? Učitelé ze Švédska a Bulharska, kteří v těchto dnech navštívili Evropský parlament v Bruselu, navrhují stanovení požadavků na financování vzdělávání a zlepšení možností mezinárodních výměn učitelů.

učitelka mezi dětmi © BELGA/ZUMAPRESS/R.Droke
Učitelé by přivítali možnost výměny zkušeností se svými kolegy ze zahraničí © BELGA/ZUMAPRESS/R.Droke

Stanovit výši prostředků na vzdělávání


Janka Takeva, vedoucí odborové organizace bulharských učitelů, navštívila se skupinou svých kolegů Evropský parlament 3. října. Je jí jasné, že Evropa čelí novým výzvám vyplývajícím z ekonomické krize, ale příprava učitelů a financování vzdělávání by měly být prioritou.


"Evropa se nemůže vyrovnat s chudobou, nezaměstnaností a xenofobií, když lidé nezískají řádné vzdělání. Učitelé mají důležité poslání: napomáhat osobnímu rozvoji našich dětí, aby mohly hrát důležitou úlohu v rozvoji společnosti," říká paní Takeva.


Evropská unie může podle ní situaci učitelů podpořit tím, že určí minimální požadavky v oblasti vzdělávání. "Může například stanovit spodní hranici rozpočtových výdajů na vzdělávání ve výši 6% HDP a také výši minimální mzdy pro učitele. EU by měla přijít s opatřeními na podporu a zlepšení vzdělávání učitelů," myslí si.


Rozvíjet dovednosti a znalosti


Evropská unie by také mohla hrát důležitou roli v podpoře rozvoje dovedností a znalostí tím, že učitelům umožní na vlastní kůži zažít, jak fungují vzdělávací systémy v jiných zemích, myslí si další návštěvník Parlamentu z řad učitelů, Dan Svensson. Evropský parlament spolu se skupinou učitelů a studentů z gymnázia v jižním Švédsku navštívil 2. října. Rád by získal možnost sdílet nápady a osvědčené postupy s kolegy z jiných zemí EU, třeba prostřednictvím výměnných programů nebo on-line.


"Bylo by velmi cenné získat přehled o vyučovacích a pedagogických přístupech v jiných zemích," říká Dan Svensson. Mnozí učitelé ale podle něj mají z pobytu v zahraničí obavy. "Jejich třída je jejich království. A když vycestují na výměnný pobyt, kdo se postará o výuku, o jejich každodenní práci?" vysvětluje postoj některých svých kolegů.


Jedním z příkladů stávajících programů celoživotního vzdělávání je program Comenius, který má za cíl pomoci mladým lidem a pedagogům lépe porozumět rozdílnosti evropských kultur, jazyků a hodnot.  Dalším příkladem je program Erasmus, který zprostředkovává výměnné studijní pobyty vysokoškoláků.


Zažít EU na vlastní kůži


Další účastnice návštěvy z jihu Švédska, profesorka politických věd Maria Engman, ocenila, že jí osobní návštěva Evropského parlamentu dala "pocit skutečnosti", a Evropská unie je pro ni teď něčím konkrétním. Přála by si, aby studijní návštěvou u některé z institucí EU mohli projít všichni učitelé, a zejména učitelé občanské nauky, i všichni studenti. Studenti z její skupiny si po návštěvě Bruselu mnohem více uvědomují, o co v Evropské unii jde, a je tak větší pravděpodobnost, že se zúčastní voleb do Evropského parlamentu v roce 2014, myslí si profesorka Engman.

Světový den učitelů

  • vyhlásilo UNESCO
  • slaví se každoročně od roku 1994
  • připadá na 5. října
  • je věnován učitelům po celém světě
  • jeho cílem je mobilizovat podporu pro učitele a zajistit, aby učitelé i nadále plnili potřeby budoucích generací