Evropský film v digitálním věku: podaří se mu zasáhnout širší publikum? 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Zvětšit obrázek: infografika 
infografika        
Jak je na tom kinematografie v EU v porovnání s USA?  

Evropská kina často hrají americké filmy, ale opačně to neplatí. Evropské filmy mnohokrát ani nepřekročí hranice země, ve které byly natočeny. Evropský filmový průmysl má velký vliv nejen na kulturní tvář Evropy, ale i na zaměstnanost a hospodářský růst. Poslanci 27. dubna jednají a o den později hlasují o zprávě navrhující, jak pomoci evropským filmům, aby mohly oslovit širší publikum a lépe konkurovat svým největším soupeřům, filmům z USA.

EU vs. USA: souboj na filmovém plátně


Většina evropských filmů se dostane v podstatě jen k divákům v zemi, kde byly vyrobeny. A jen 8 % filmů se dostane na plátna kin mimo EU. Filmy vyrobené v USA naproti tomu nejsou v EU žádnou neznámou a mají všeobecně mnohem větší sledovanost.


Jedním z problémů, kterým evropský filmový průmysl v současné době čelí, je distribuce veřejných dotací: téměř 70 % veřejných dotací je vynaloženo na výrobu filmů, takže na podporu uvedení filmů na trh nebo jejich distribuci už mnoho finančních prostředků nezbývá.

 

"Viditelnost a propagace evropských filmů v digitálním světě je důležité pro dosažení většího počtu diváků. Musíme najít lepší rovnováhu v úrovni financování výroby, propagace a distribuce. Dalším důležitým návrhem, který zpráva obsahuje, je usnadnit přenositelnost evropských filmů," říká autor zprávy, polský lidovec Bogdan Brunon Wenta.


Přečtěte si i další zprávy z Evropského parlamentu.


Jak pomoci evropským filmům?


Poslanci ve své zprávě o evropském filmu v digitální éře přišli s návrhy, jak posílit distribuci evropských filmů za hranice.


  • Jedním z opatření je podpora větší dostupnosti filmů s titulky. EU by měla podle poslanců zvážit možnost vytvoření on-line platformy, kde by překlady titulků byly zajišťovány formou crowdsourcingu.
  • Poslanci také vyzývají Evropskou komisi a členské státy, aby podporovaly vybavení všech promítacích sálů digitální promítací a zvukovou technologií. I když téměř 90 % promítacích sálů už bylo digitalizováno, menší kina stále ještě potřebují finanční podporu.
  • Zpráva dále zdůrazňuje význam dostatečného financování digitalizace, uchovávání a on-line dostupnosti evropského filmového dědictví.
  • A konečně, poslanci navrhují podporu evropských koprodukcí, které by vedly k širší distribuci filmů.

Plénum Parlamentu o zprávě jedná v pondělí 27. dubna a hlasuje o den později. Rozpravu i hlasování můžete sledovat v přímém přenosu prostřednictvím našich webových stránek.