K řešení uprchlické krize v Libanonu je třeba efektivnější postup EU při přesídlování uprchlíků 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Tábor pro uprchlíky v libanonské Šatile  

Utečenci ze Sýrie čekající na přesídlení do Evropy i uprchlíci z Palestiny žijící v táborech již po několik generací, byli protějšky poslanecké delegace výboru pro občanské svobody, která ve dnech 19 .- 22. září navštívila Libanon. Poslanci jednali také se zástupci tamní vlády, parlamentu, agentur OSN i nevládních organizací zapojených do pomoci uprchlíkům. Smyslem mise bylo zhodnotit, jaká opatření EU jsou potřeba k efektivnějšímu přesídlování uprchlíků.

Parlament aktuálně připravuje své návrhy k zásadní změně azylového systému EU. Jejich součástí je společný rámec pro přesídlování navržený Komisí v červenci. Poslanci k tomuto návrhu, jak systémově přesídlovat uprchlíky, kteří se nacházejí v zemích mimo EU, formulují své stanovisko.

Čtvrtina populace uprchlíci


S cílem posoudit, jak zvládá uprchlickou krizi stát, který má světové prvenství jako země s největším počtem uprchlíků na jednoho obyvatele, strávila delegace výboru pro občanské svobody čtyři dny v Libanonu. Každý čtvrtý člověk je tu utečenec.


„V porovnání s EU musel Libanon zavést mnohem více opatření kvůli migrační krizi a vyrovnal se s tím obdivuhodně dobře,“ zhodnotil předseda výboru a vedoucí dané mise, britský labourista Claude Moraes. Předchozí obdobné cesty poslanců vedly do uprchlických táborů ve francouzském Calais, do Řecka a do Turecka.

Poslanecká delegace ve školním zařízení pro uprchlíky  

Přetížená infrastruktura


Příliv uprchlíků doslova zaplavil základní služby a infrastrukturu od škol přes zdravotní zařízení po systém kanalizace. Syrští utečenci mají v Libanonu velmi omezené možnosti najít práci, takže naprostá většina z nich žije v chudobě nebo je vykořisťována. „Lidé žijí v otřesných podmínkách; několik rodin pohromadě v přeplněných bytech, aby se společně složili na nájem. Viděli jsme i lidi, kteří bydlí v podzemních garážích bez tekoucí vody, toalet a bez elektřiny,“ popisoval Claude Moraes.


V Libanonu kromě toho žije 280 000 uprchlíků z Palestiny. Většina z nich ve dvanácti táborech a naprosté závislosti na agentuře OSN (UNRWA). Delegace výboru navštívila během mise tábor Šatila.


Opatření EU


Evropská unie uvolnila od začátku krize podporu pro zranitelné komunity v Libanonu ve výši 776 milionů eur. Předseda Moraes v narážce na nezdar snah o přesídlování uprchlíků nicméně zdůraznil, že „je urgentně potřeba přijmout v EU takové legislativní nástroje, které budou skutečně fungovat a  pomohou ulevit demografickému tlaku v Libanonu a předejít destabilizaci oblasti.“

Uprchlická krize 
  • 1 033 513 registrovaných uprchlíků v Libanonu v červnu 2016 
  • Zhruba stejný počet uprchlíků ze Sýrie požádal o azyl v 37 evropských zemích od dubna 2011 do června 2016 
  • Zdroj: UNHCR