Mezinárodní den svobody tisku: Jak odhalit falešné zprávy 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Evropský parlament si každoročně připomíná mezinárodní den svobody tisku, který připadá na 3. května. Ve čtvrtek ráno budou při této příležitosti poslanci podvýboru pro lidská práva diskutovat o svobodě médií v Evropě i celosvětově a o výzvách, kterým dnes čelí seriózní žurnalistika. Falešné zprávy, propaganda a dezinformace se totiž často vydávají za novinařinu. Proto jsme připravili tahák, který vám pomůže rozeznat falešné zprávy od padělků a podfuků. Klikněte na infografiku nad článkem.

Debata v podvýboru pro lidská práva se bude týkat Světového indexu svobody tisku - World Press Freedom index , který sestavují Reportéři bez hranic, a také aktivit "European Endowment for Democracy" na podporu svobody médií. Poslanci také s odbordníky proberou opatření proti dezinformacím a falešným zprávám.

Internet vytvořil nové příležitosti pro média, ale stejně tak usnadňuje šíření výmyslů a manipulativních zpráv, které matou čtenáře. Předseda parlamentu Tajani k tomu řekl: "Když hovoříme o svobodě tisku, musíme se také podívat na internet. Je zdrojem znalostí stejně jako starostí. Skoro polovina Evropanů čerpá své zprávy ze sociálních médií a tím se falešné zprávy velice snadno rozšiřují. Rostou obavy z šíření dezinformací a nenávistných výroků, které podněcují radikalizaci a fundamentalismus zvlášť u mladých lidí."

Jako bývalý novinář znám cenu možnosti pracovat nezávisle. Bez této svobody nemůže být politická kontrola, transparentnost, boj s korupcí, dobré vládnutí, ani svobodné rozhodování.

Antonio Tajani, předseda Evropského parlamentu 
Sdílet tento výrok: