Obnovení licence pro glyfosát: Parlament upřednostňuje zdraví občanů 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Parlament trvá na tom, aby byl glyfosát, potenciálně rakovinotvorná látka, zakázán od roku 2022. Země EU rozhodly, že licence pro kontroverzní herbicid má být prodloužena o pět let.

 „Rád bych, aby se Evropská komise zabývala škodlivými účinky této sloučeniny, které dosud nebyly posouzeny,“ uvedl Pavel Poc, český sociálnědemokratický poslanec, který je spoluautorem usnesení Parlamentu.


„Žádali jsme postupné ukončení užívání do roku 2022 a zákaz s okamžitou platností pro běžné neprofesionální uživatele,“ připomněla poslankyně Miriam Dalli, sociální demokratka z Malty, během slyšení, které poslanci zorganizovali 20. listopadu v reakci na Evropskou občanskou iniciativu. Ta proti glyfosátu posbírala víc než 1,3 milionů podpisů.


Minulý rok Evropská komise navrhla obnovení unijní licence pro glyfosát na dalších 15 let. Členské země s tímto návrhem ale nesouhlasily a tak Komise musela délku licence zkrátit nejdříve na deset a následně na pět let. Teprve poté se dala dohromady požadovaná většina členských zemí a schválení prošlo 27. listopadu.

 

Iniciativa občanů proti glyfosátu


Jak již bylo řečeno, k zákazu glyfosátu, ochraně zdraví a životního prostředí vznikla Evropská občanská iniciativa.


„Glyfosát má ničivé dopady na životní prostředí. Je vyvinut proto, aby plošně ničil rostliny. Je to i podle jeho vlastních producentů spolehlivý zabiják,“ vysvětlila zástupkyně občanské iniciativy Franziska Achterberg poslancům během slyšení.


V březnu 2015 vydala Mezinárodní agentura OSN pro výzkum rakoviny (IARC) závěř, že glyfosát způsobuje zřejmě u lidí rakovinu. Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky s tím ale nesouhlasí.

 

Proč občané nedůvěřují vyhodnocení jmenovaných evropských agentur? Podle vysvětlení paní Achterberg je to proto, že se opíraly o studie sponzorované výrobci glyfosátu.

Jak bezpečný je glyfosát od firmy Monsanto

Mnoho přípravků proti plevelům obsahuje účinnou látku glyfosát, který se používá v zemědělství, lesnictví i zahradnictví. Zároveň dlouhodobě panují obavy, že ničí nejenom plevel, ale i lidi, protože může být rakovinotvorný. Proto poslanci v říjnu přijali usnesení požadující zákaz používání glyfosátu od prosince 2022 a okamžité omezení v jeho použití například v domácnostech.

Do středu sporů se dostala firma Monsanto, jejíž herbicid Roundup® glyfosát obsahuje. Existuje podezření, že se Monsanto snažila ovlivňovat vědecké studie. Ve hře je prodej nejpoužívanějšího prostředku na ničení plevele.

Ke skandálu Monsanto papers, který vznikl v USA v souvislosti s vyšetřováním spojitosti glyfosátu a rakoviny krve, se poslanci vyjádřili už letos v červnu. Zpochybnili důvěryhodnost několika studií sponzorovaných touto firmou. Vrhá to ale stín podezření i na závěry Evropského úřadu pro bezpečnost potravin a Evropské agentury pro chemické látky, které jmenované studie využily pro své nálezy, že je glyfosát bezpečný. Oproti tomu  Mezinárodní agentura OSN pro výzkum rakoviny (IARC) došla při posuzování rizik glyfosátu k opačnému závěru.

Podle investigací nevládní organizace US Right to Know se Monsanto snaží manipulovat vlády a jejich rozhodování. Jedna z novinářek zapojených do projektu Carey Gillam upozorňuje na uniklé emaily, z nichž vyplývá, že Monsanto klame. Ve snaze manipulovat firma údajně vytvořila síť vědců v USA a EU, jejichž úkolem je pod rouškou nezávislosti lobovat za glyfosát.

Zástupci firmy Monsanto nicméně odmítli před poslance předstoupit a vysvětlit své aktivity. Podle nich není Parlament „vhodným místem“ pro řešení této záležitosti. Šéfové politických skupin a předseda EP (Konference předsedů) následně odebrali lobbyistům pracujícím pro Monsanto povolení k vstupu do Parlamentu.


Vedle toho také Evropská komise v současnosti posuzuje, zda zájem německé firmy Bayer o koupi amerického Monsanto neporušuje antimonopolní pravidla.