Budoucnost zemědělství v EU: neškrtat v rozpočtu a udržet jednotnou evropskou politiku

Poslanci chtějí, aby byla zemědělská politika EU po roce 2020 spravedlivá, konkurenceschopná a udržitelná. Zdůrazňují význam společných pravidel a adekvátního rozpočtu.

Spravedlivější financování i podpora mladých zemědělců: jak si EP představuje zemědělskou politiku

Jak si Parlament představuje moderní zemědělskou politiku budoucnosti? Na konci května to poslanci formulovali ve zprávě z vlastní iniciativy. Zdůrazňují význam zachování integrované politiky na úrovni EU a současné úrovně financování, protože to podle nich zaručuje bezpečnost a kvalitu potravin, zajišťuje příjmy zemědělců a také podporuje boj proti změnám klimatu.


Společná koncepce zemědělství


Poslanci přivítali návrh Komise nastiňující budoucnost potravinářství a zemědělství, který byl zveřejněn v listopadu minulého roku. Komise v něm navrhuje jednodušší a pružnější přístup umožňující zemím EU, aby si zemědělskou politiku přizpůsobili vlastním potřebám.


Parlament ale zdůrazňuje, že koncepce zemědělské politiky musí zůstat společná na úrovni EU a nerozpadnout se na různorodé národní přístupy, protože to by mohlo narušit hospodářskou soutěž a mít negativní dopad na spotřebitele. Poslanci chtějí zajistit, aby se v celé EU respektovaly stejné vysoké normy kvality.


Dostatečné financování po roce 2020


Poslanci odmítají navrhované snížení prostředků pro zemědělský sektor. Jakékoliv snížení rozpočtu by podle zprávy znamenalo zhoršení konkurenceschopnosti, ohrožení příjmu zemědělských podniků a útlum inovací.  Poslanec Herbert Dorfmann, italský lidovec, který byl autorem zprávy, varoval, aby na nižší objem peněz v rozpočtu EU, který způsobí brexit, nedopláceli zemědělci. Evropské zemědělství si v budoucnosti představuje následovně: „Osobně si myslím, že bychom měli v Evropě mít rodinné farmy, udržitelné, inovativní a atraktivní pro mladé lidi.“

Zpráva Parlamentu předcházela návrhu Evropské komise jak modernizovat zemědělskou politiku po roce 2020 z 1. června 2018.


Dlouhodobý rozpočet


Reforma společné zemědělské politiky je úzce spojena s novým dlouhodobým rozpočtem EU pro období po brexitu. Ve zvláštním usnesení o dlouhodobém rozpočtu přijatém na plénu 30. května poslanci kritizovali plány Komise na snížení prostředků pro zemědělství a politiku soudržnosti.

Související články