Plasty v oceánech: fakta, důsledky a nová opatření

Kolik je v mořích a oceánech plastového odpadu a jaké to má důsledky, zjistíte v naší infografice. Vysvětlujeme také řešení, s nimiž přichází EU, abychom plastový odpad omezili.

Plastové tašky a další opdad vznášející se ve vodě ©AP Images/European Union-EP
Parlament vyhlásil válku plastovým brčkům a dalším plastům na jedno použití ©AP Images/European Union-EP

Bude v oceánech plavat více plastů než ryb?


Jednorázových plastů používáme stále víc a je to patrné v oceánech a na plážích kdekoli na světě. Podle jednoho z odhadů by tímto tempem mohlo v roce 2050 plavat v mořích víc plastu než ryb. 

Plasty jsou jednou ze sedmi klíčových oblastí, které Evropská komise považuje za zásadní pro dosažení oběhového hospodářství v EU do roku 2050. Kromě Evropské strategie pro plasty v oběhovém hospodářství, díky které bychom postupně měli upustit od používání mikroplastů, se očekává, že Komise později v tomto roce představí další návrhy na řešení plastového odpadu, a to včetně mikroplastů.

Přečtěte si další podrobnosti o tom, co EU dělá pro snížení znečištění plasty

Nová evropská pravidla schválená plénem ve středu 27. března 2019 se zaměřují na plastové výrobky, které se nejčastěji objevují na evropských plážích, a na ztracené rybářské náčiní. Celkem tyto plasty tvoří kolem 70 procent odpadu v mořích. Rada (členské státy) novou legislativu formálně schválila 21. května 2019.

Množství plastů v oceánech - infografika
Oceány zamořujě více než 150 milionů tun plastů.

Plasty v mořích ohrožují zvířata i lidi

 

Plasty v oceánech nejsou problémem jen kvůli znečištěným plážím, ale hlavně kvůli ničivému vlivu na mořské živočichy, kteří se do větších kusů odpadu zamotávají a ty menší si pletou s potravou. Požití plastů je může přímo zabít nebo tím mohou do svého těla vstřebat toxické chemické látky. Plasty a s nimi spojené chemikálie tak nakonec konzumují i lidé.

Plastový odpad má rovněž negativní ekonomický vliv na odvětví a lidi, jejichž obživa závisí na moři. Přibližně jen pět procent plastových obalů se znovu využije, zbytek se vyhodí. Vícenásobné využití obalů by přitom bylo výhodné i pro výrobce.

Infografika k plastovému odpadu v mořích.
Plasty na jedno použití tvoří polovinu plastového odpadu v mořích.

Konec plastů na jedno použití

 

Nejúčinnějším způsobem řešení problému je zabránit tomu, aby se do oceánu dostalo více plastů. Plastové předměty na jedno použití jsou největší samostatnou skupinou odpadu nacházejícího se na mořských plážích. Produkty jako plastové příbory, láhve na pití či cigaretové nedopalky tvoří až polovinu veškerého mořského odpadu.

Aby EU tento problém vyřešila, zavedla úplný zákaz těch jednorázových plastů, u nichž je dostupná jejich ekologičtější alternativa. Jedná se o:

  • plastové příbory

  • plastové talíře

  • plastová brčka a míchátka

  • vatové tyčinky

  • plastové tyčky k balónkům

Zákaz se rovněž týká výrobků z oxo-rozložitelných plastů (rozkládajících se prostřednictvím chemické oxidace), polystyrenových krabic na jídlo používaných v rychlých občerstveních a nádob na potraviny a nápoje vyrobených z expandovaného polystyrenu.

Změnit se má i nakládání s plastovými nápojovými lahvemi. Cílem do roku 2029 je recyklovat 90 procent z nich. Do roku 2025 by pak nové plastové lahve měly být alespoň ze čtvrtiny vyrobené z recyklovaných plastů, do roku 2030 by se měl podíl recyklovaného materiálu v lahvích zvýšit na 30 procent.

Plasty na jedno použití - znečištění pláží
Idyla na pláži mezi plastovými lahvemi?

Zodpovědnost výrobců


Pro tabákové firmy bude platit rozšířená odpovědnost podle principu "znečišťovatel platí". V praxi to bude znamenat povinnost podílet se na nákladech likvidace jejich výrobků. Cigaretový nedopalek odhozený volně na ulici se rozkládá až dvanáct let. Filtry z tabákových výrobků jsou po plastových lahvích druhé nejčastější mezi jednorázovými plastovými výrobky, které tvoří nejvíce odpadků v mořích. Rozšířená odpovědnost se bude týkat i výrobců nástrojů pro rybolov a zařízení, které obsahují plasty.

Spotřebitelé by také měli vědět, jaké výrobky se těžko likvidují. Tabákové výrobky, plastové kelímky, hygienické vložky či vlhčené kapesníky proto budou muset být opatřeny vysvětlujícím štítkem.

U rybářského vybavení, které tvoří 27 % mořského odpadu, by výrobci museli hradit náklady spojené s nakládáním s odpady z přístavních zařízení pro příjem odpadu. Země EU by také do roku 2025 měly ročně shromáždit nejméně 50 % ztraceného rybářského vybavení a 15 % z nich recyklovat.

Dopad mořského odpadu na rybolov


V usnesení přijatém 25. března 2021 požaduje Evropský parlament opatření k urgentnímu omezení odpadu v mořích, včetně dalšího omezení plastů na jedno použití a zvýšení využívání udržitelně vyrobených materiálů určených pro rybářské vybavení.

Poslanci důrazně připomněli, jak mořský odpad poškozuje nejen ekosystémy a spotřebitele, ale i rybolovné činnosti a rybáře.

730 tun

odpadu je každý den vyhazováno ve Středomoří

Odpad z rybolovu a akvakultury tvoří 27 % mořského odpadu. Aby se vyřešil problém časté ztráty rybářského vybavení na moři, chtějí poslanci mapovat, reportovat, sledovat a investovat do výzkumu a inovací, aby bylo možné vyvinout ekologické rybářské vybavení. Rovněž vyzývají Komisi, aby navrhla postupné vyřazování nádob z expandovaného polystyrenu a nepotřebných plastových obalů z produktů určených k rybolovu.

Poslanci také chtějí, aby byla tato otázka zahrnuta do Zelené dohody pro Evropu, strategie v oblasti biologické rozmanitosti a zemědělské strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“. Vyzývají Komisi, aby urychlila rozvoj oběhového hospodářství v odvětví rybolovu a akvakultury.


Další opatření ke snížení plastového odpadu


Už v září 2018 poslanci schválili evropskou strategii pro plasty, která má za cíl zvýšit recyklování plastového odpadu.

Prohlédněte si naši infografiku s fakty o plastovém odpadu a jeho recyklaci.

Parlament rovněž poskytl Komisi seznam opatření, která mají eliminovat ty nerozšířejnější mikroplasty v oceánech.

V roce 2015 poslanci podpořili omezení tenkých plastových tašek.

Podívat se můžete i na náš živě vysílaný facebookový rozhovor se zpravodajkou Catherine Chabaudovou (francouzská poslankyně za liberální skupinu Obnova Evropy).