Plasty v oceánech: fakta, důsledky a nová opatření 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Kolik je v mořích a oceánech plastového odpadu a jaké to má důsledky, zjistíte v naší infografice. Vysvětlujeme také řešení, s nimiž přichází EU, abychom plastový odpad omezili.

Parlament vyhlásil válku plastovým brčkům a dalším plastům na jedno použití ©AP Images/European Union-EP  

Bude v oceánech plavat více plastů než ryb?

Jednorázových plastů používáme stále víc a je to patrné v oceánech a na plážích kdekoli na světě. Podle jednoho z odhadů by tímto tempem mohlo v roce 2050 plavat v mořích víc plastu než ryb. Nová evropská pravidla schválená plénem ve středu 27. března se zaměřují na plastové výrobky, které se nejčastěji objevují na evropských plážích, a na ztracené rybářské náčiní. Celkem tyto plasty tvoří kolem 70 procent odpadu v mořích. Rada (členské státy) novou legislativu formálně schválila 21. května 2019.

Oceány zamořujě více než 150 milionů tun plastů.  

Plasty v mořích ohrožují zvířata i lidi

Plasty v oceánech nejsou problémem jen kvůli znečištěným plážím, ale hlavně kvůli ničivému vlivu na mořské živočichy, kteří se do větších kusů odpadu zamotávají a ty menší si pletou s potravou. Požití plastů je může přímo zabít nebo tím mohou do svého těla vstřebat toxické chemické látky. Plasty a s nimi spojené chemikálie tak nakonec konzumují i lidé.

Plastový odpad má rovněž negativní ekonomický vliv na odvětví a lidi, jejichž obživa závisí na moři. Přibližně jen pět procent plastových obalů se znovu využije, zbytek se vyhodí. Vícenásobné využití obalů by přitom bylo výhodné i pro výrobce.

Plasty na jedno použití tvoří polovinu plastového odpadu v mořích.  

Konec některých plastů na jedno použití

Evropský parlament proto 27. března schválil zákaz některých jednorázových plastových výrobků. Na seznam se dostaly jednorázové plasty, u nichž existuje dostupná alternativa z jiných materiálů. Od roku 2021 tak nebude možné prodávat tyto plasty na jedno použití:

  • plastové příbory

  • plastové talíře

  • plastová brčka

  • plastové vatové tyčinky

  • plastové tyčky k balónkům

Zákaz se rovněž týká výrobků z oxo-rozložitelných plastů (rozkládajících se prostřednictvím chemické oxidace), polystyrenových krabic na jídlo používaných v rychlých občerstveních a nádob na potraviny a nápoje vyrobené z expandovaného polystyrenu.

Změnit se má i nakládání s plastovými nápojovými lahvemi. Cílem do roku 2029 je recyklovat 90 procent z nich. Do roku 2025 by pak nové plastové lahve měly být alespoň ze čtvrtiny vyrobené z recyklovaných plastů, do roku 2030 by se měl podíl recyklovaného materiálu v lahvích zvýšit na 30 procent.

Idyla na pláži mezi plastovými lahvemi?  

Zodpovědnost výrobců

Pro tabákové firmy bude platit rozšířená odpovědnost podle principu "znečišťovatel platí". V praxi to bude znamenat povinnost podílet se na nákladech likvidace jejich výrobků. Cigaretový nedopalek odhozený volně na ulici se rozkládá až dvanáct let. Filtry z tabákových výrobků jsou po plastových lahvích druhé nejčastější mezi jednorázovými plastovými výrobky, které tvoří nejvíce odpadků v mořích. Rozšířená odpovědnost se bude týkat i výrobců nástrojů pro rybolov a zařízení, které obsahují plasty.

Spotřebitelé by také měli vědět, jaké výrobky se těžko likvidují. Tabákové výrobky, plastové kelímky, hygienické vložky či vlhčené kapesníky proto budou muset být opatřeny vysvětlujícím štítkem.

„Evropa je zodpovědná pouze za malou část odpadu v oceánech. Přesto by měla hrát klíčovou roli při hledání globálního řešení, jako je tomu v boji proti změně klimatu,“ řekla zpravodajka návrhu a belgická liberální poslankyně Frédérique Ries. Dodala, že členské státy si samy mohou vybrat, jakou cestu zvolí k omezení plastového odpadu.


Další opatření ke snížení plastového odpadu


Už v září 2018 poslanci schválili evropskou strategii pro plasty, která má za cíl zvýšit recyklování plastového odpadu.

Prohlédněte si naši infografiku s fakty o plastovém odpadu a jeho recyklaci.

Parlament rovněž poskytl Komisi seznam opatření, která mají elimiovat ty nerozšířejnější mikroplasty v oceánech.

V roce 2015 poslanci podpořili omezení tenkých plastových tašek.