Pitná voda v EU má být kvalitnější i dostupnější (infografika)

Zlepšit přístup k nezávadné pitné vodě, zvýšit důvěru spotřebitelů ve vodu z kohoutku a díky tomu omezit plastový odpad z balené vody. To vše má přinést schválená aktualizace norem jakosti.

Bezpečná a čistá pitná voda pro každého

Většina obyvatel Evropské unie má přístup k vysoce kvalitní pitné vodě.

Aby byla kohoutková voda v Evropě bezpečnější, aktualizuje EU svou směrnici pro pitnou vodu. Ta stanovuje minimální standardy pro vodu používanou lidmi (k pití, vaření) a chrání je tak před škodlivými látkami. Poslanci s členskými státy vyjednali aktualizaci těchto pravidel na konci roku 2019. Chtějí posílit důvěru lidí ve vodu z kohoutku, a tím je povzbudit i k jejímu častějšímu používání. V úterý 12. prosince 2020 Parlament tuto dohodu s členskými státy podpořil také na plénu.

"Za cenu jedné láhve minerální vody dostanete téměř 700 litrů vody z kohoutku."
Christophe Hansen (lidovec, Lucembursko)
Zpravodaj pro směrnici o pitné vodě

Argumenty pro zdraví, životní prostředí i pěněženky


V rámci nových pravidel se aktualizují normy jakosti, jež musí pitná voda splňovat, a stanovují se maximální limity pro určité znečišťující látky, jako je olovo a škodlivé bakterie, a minimální hygienické požadavky na materiály přicházející do kontaktu s kohoutkovou vodou, jako je například potrubí. Cílem je zlepšit jejich kvalitu a předcházet kontaminaci.

Aktualizovaná směrnice také řeší rostoucí obavy ohledně účinků endokrinních disruptorů, léčivých přípravků a mikroplastů na lidské zdraví. Zavádí proto seznam sledovaných látek, který bude možné aktualizovat podle nových vědeckých poznatků o těchto látkách a jejich dopadů na naše zdraví.

Podle novely budou členské státy muset zlepšit přístup k pitné vodě zejména pro ohrožené skupiny. Součástí této snahy má být instalování pítek a kohoutků ve veřejných prostorách. Kromě toho se mohou evropské země dobrovolně rozhodnout, že přijmou další opatření na podporu používání kohoutkové vody, jako jsou informační kampaně nebo vybízení k poskytování kohoutkové vody bezplatně či za nízký poplatek v restauracích.

Infografika: Průměrná spotřeba vody v EU
Spotřeba vody v EU

Spotřebitelé by navíc měli mít přístup k informacím o spotřebě, jakosti, ale i ceně jejich pitné vody z kohoutku, a to například prostřednictvím faktur nebo skrze aplikace pro chytré telefony.

Proč pít vodu z kohoutku? 



Mluví pro to dva silné argumenty – je levnější a nezatěžuje životní prostředí tolik jako balená voda. Podle Komise by přístup ke kvalitnější vodě mohl omezit spotřebu balené vody o 17 procent. Tím by spotřebitelé ušetřili a zároveň by se snížilo množství plastového odpadu i emisí CO2.

Infografika: Dopady na životní prostředí
Voda v plastu? Dopady na životní prostředí

Čisté vodní plochy a toky do roku 2027


Ačkoli požadavky na určitou úroveň kvality řek, jezer a podzemních vod EU stanovuje rámcová směrnice o vodě, polovina ze 110 000 vodních útvarů stále není v dobrém stavu.


V samostatném usnesení Parlament vyzval země EU, aby opatření plně implementovaly nejpozději do roku 2027, aby „dobrého stavu“ dosáhly všechny podzemní a povrchové vody.


Poslanci rovněž prosazují adekvátní financování a chtějí uplatňovat zásadu „znečišťovatel platí“. Cíle směrnice by podle nich měly být lépe integrovány do zemědělství, dopravy i energetiky, a používání hnojiv a pesticidů by mělo klesat.



Očekávání Evropanů

 


Návrh Komise reagoval na vůbec první úspěšnou evropskou občanskou iniciativu, která se zasadila za právo na přístup k čisté vodě: „Right2Water“. Sesbírala více než 1,8 milionů podpisů, což ukazuje, že Evropany téma pitné vody zajímá. Z konzultací před legislativním návrhem zároveň vyplynulo, že jsme si velmi nejistí, co se týká kvality pitné vody v jiných členských zemích, i když je tam objektivně obdnobná jako u nás doma. S tím souvisí, že lidé požadují lepší a aktuální informace o kvalitě pitné vody.

Infografika: Průzkum veřejného mínění
Jak vnímáme a používáme vodu z kohoutku

Další postup

Tato směrnice vstoupí v platnost 12. dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie. Členské státy mají dva roky na to, aby se směrnici přizpůsobily.

Čtěte také:

Zdraví Evropanů: přehled opatření EU

Voda z kohoutku, ilustrace
Dostupná kvalitní voda z kohoutku může omezit nakupování balené vody

Související články