Konopí pro lékařské účely v EU? Poslanci chtějí plně využít jeho potenciál 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Schválené léky vyrobené z konopí by měly být podle poslanců hrazeny ze zdravotního pojištění © CC0 Photo by Esteban Lopez on Unsplash  

Léčebné účinky konopí by měly být v Evropě více zkoumány, shodují se poslanci. Parlament vyzval k vytvoření jasných pravidel pro používání konopí a kanabinoidů pro lékařské účely.

Pohled na lékařské využití konopí se začíná postupně měnit. Některé formy konopí a kanabinoidů se ve zdravotnictví legálně využívají již v několika zemích EU a další zvažují stejné kroky. V Česku legislativa umožňuje lékařům-specialistům předepsat konopí na určitá onemocnění.

Povolené produkty i podmínky, za jakých je lze použít, se však výrazně liší. Pro všechny země EU každopádně platí jedno společné: dosud žádná pro lékařské účely nepovolila kouření či domácí pěstování marihuany.

Na evropské úrovni toho času neexistuje harmonizace pro lékařské ani pro rekreační používání konopí. Světová zdravotnická organizace (WHO) již oficiálně doporučila, aby se kanabidiol (CBD), který je jednou z hlavních složek konopí, nepovažoval za mezinárodně kontrolovanou látku.

Konopí 
  • Rostlina konopí se skládá z více než 480 sloučenin. Více než sto z nich jsou kanabinoidy, z nichž jsou nejznámější THC (Δ-9-trans-tetrahydrocannabinol) a cannabidiol (CBD). 
  • Zatímco THC je hlavní psychoaktivní složkou konopí, CBD nemá žádné omamné či návykové vlastnosti. 
  • Využití pro lékařské účely se může vztahovat na řadu různých výrobků z konopí nebo synteticky vyrobených produktů. 
  • Konopné listy se často nazývají původně mexickým termínem „marihuana“, pryskyřice z neopylených samičích rostlin je označována jako hašiš. 

Léky z konopí na pojišťovnu?


Konopí a kanabinoidy mohou pomáhat pacientům s různými chorobami. Ceněné jsou například jejich terapeutické účinky pro zvýšení chuti k jídlu (během úbytku tělesné hmotnosti způsobené AIDS), či zmírňování symptomů duševních poruch, epilepsie, astma, rakoviny a Alzheimerovy choroby. Pomáhají rovněž mírnit menstruační bolesti a snižovat riziko cukrovky. Poslanci se však shodli, že je třeba i nadále pokračovat ve výzkumu účinků konopí a kanabinoidů.

Proto Parlament ve středu 13. února 2019 přijal nelegislativní usnesení, v němž vyzývá k vytvoření právní definice léčebného užití konopí a jejího jasného odlišení od jiných způsobů jeho používání. Poslanci také podpořili financování dalšího výzkumu a vývoje léčebného konopí. Schválené léky vyrobené z konopí by měly být podle EP hrazeny ze zdravotního pojištění.


Omezit prodej načerno a pomoct pacientům


Podle poslanců by jasný právní rámec pro léčebné konopí přispěl ke kvalitě léků a jejich přesná kategorizace by všem pacientům zajistila bezpečný přístup k léčivým látkám. Legislativa na evropské úrovni by pak zajistila kontrolu prodejců a omezila černý trh s konopím.


Parlament chce také podpořit osvětu o využití léčebného konopí mezi zdravotníky.