Infografika: Ženy v Evropském parlamentu v minulosti a dnes 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Jak se vyvíjel podíl žen a mužů v parlamentu od roku 1979  

Zastoupení žen v politice je ve většině zemí včetně Česka daleko od parity. Jak je na tom Evropský parlament?

Když v politice chybí ženy, chybí zastoupení jedné poloviny naší společnosti. V Evropském parlamentu naštěstí s každými volbami počet europoslankyň stoupá a v současném - devátém funkčním období - je historicky nejvyšší. Podobný trend vidíme i ve vedoucích pozicích v EP.

Přestože se situace postupně zlepšuje, statistiky jasně ukazují, že ženy zůstávají nedostatečně zastoupené v politice a veřejném životě na místní, národní i evropské úrovni. Proto se Parlament zasazuje za rovnost pohlaví.

Ženy v EP: fakta a čísla


Počet poslankyň v Evropském parlamentu se za poslední desetiletí výrazně zvýšil. Vždyť za celé období mezi lety 1952 až 1979 v něm zasedalo pouze 31 žen. Po prvních přímých volbách v roce 1979 bylo do Evropského parlamentu zvoleno 15,2 % žen. Poměr se pak každé volební období zvyšoval. Dnes tvoří ženy 39,3 % poslanců Parlamentu. Číslo překračuje světový průměr i průměr EU (v porovnání s národními parlamenty).

Za Českou republiku bylo v květnu 2019 zvoleno 7 europoslankyň, takže přesně jedna třetina. V minulém volebním období jich bylo dokonce 38 %. Podrobná tabulka zastoupení Čechů a Češek v Parlamentu od roku 2004 zde.

Podíl žen a mužů v Evropském parlamentu podle jednotlivých zemí  

Od ledna 2022 Parlamentu předsedá maltská europoslankyně Roberta Metsolová. Krom celkového počtu poslankyň v Parlamentu tak roste také zastoupení žen v jeho vedoucích pozicích: osm ze 14 místopředsednických pozic nyní zastávají ženy. Pro srovnání: v minulém volebním období měl Parlament místopředsedkyň pět.

Kolik žen zastává vedoucí pozice v Parlam  

Ženy v čele evropských institucí


V roce 2019 se do čela evropských institucí dostaly hned dvě ženy. Ursula von der Leyenové se stala předsedkyní Evropské komise s kolegiem komisařů, které tvoří 12 žen a 14 mužů. Ve vedení Evropské centrální banky stanula Christine Lagardeová, což podpořil také Evropský parlament, který se zasazuje o větší zastoupení žen ve vedoucích pozicích v ekonomickém a měnovém sektoru.
 
Právě v ekonomických oblastech dosahuje EU nejhoršího skóre v zastoupení žen v řídících funkcích.

Více na téma práv žen a rovnosti žen a mužů: