Proč je regulace umělé inteligence v Evropě důležitá?

Evropa se musí připravit na právní a etické otázky, které přináší vývoje umělé inteligence. Parlament pracuje na odpovídajících pravidlech. Víc v odpovědích poslanců, kteří se tím zabývají.

Německý poslanec za lidovce Axel Voss je zpravodaj k režimu občanskoprávní odpovědnosti za umělou inteligenci.


Jaké problémy chce Parlament řešit?


Voss: Ačkoli se stávající evropský rámec pro občanskoprávní odpovědnost vztahuje na většinu scénářů, nové technologie založené na umělé inteligenci přesto nastolují několik nevyřešených otázek. V případě chybné funkce umělé inteligence bude například obtížné podchytit, co lze kvalifikovat jako nedbalé jednání. Kdo přesně odpovídá v případě, kdy robot řízený umělou inteligencí poškodí chodce nebo způsobí chybu v chirurgickém zákroku? Evropský parlament chce navrhnout pracovní mechanismus, který pokrývá celé spektrum rizik i možné škody způsobené používáním umělé inteligence (AI) v různých aplikacích.

Přečtěte si více o tom, jak chce Parlament řešit rizika umělé inteligence pro spotřebitele


Jaká je výhoda regulace na unijní úrovni?


Voss: Jsem přesvědčen, že pouze Evropská unie by měla regulovat digitální technologie, protože data se nezastavují na státních hranicích. Pokud chce EU pokračovat v usměrňování digitální transformace, musíme postupovat jednotně. Měli bychom přestat používat směrnice a pracovat pouze s nařízeními (které jsou přímo aplikovatelné v zemích EU), abychom skutečně harmonizovali jednotný digitální trh. Mnoho případů z předchozího legislativního období (např. směrnice o autorském právu, směrnice o digitálním obsahu, směrnice o audiovizuálních mediálních službách) povede k dvaceti sedmi různým vnitrostátním právním předpisům i různým právním výkladům, ačkoli jsou založeny na stejném souboru pravidel. To je situace, kterou již nemůžeme dovolit.


Španělský socialistický poslanec Ibán García del Blanco je odpovědný za zprávu o etických aspektech umělé inteligence, robotiky a souvisejících technologií. Hovořil o rizicích a přínosech umělé inteligence.



Jaké etické otázky nastoluje umělá inteligence? Jaká jsou hlavní rizika a příležitosti?


García del Blanco: Podobně jako každá nová technologie nese umělá inteligence určitá rizika. Je zřejmé, že nemůžeme dovolit, aby bylo porušeno naše soukromí, nebo aby algoritmy fungovali diskriminačně. Umělá inteligence je ale také příležitostí učinit naše společnosti spravedlivější a sociálně a environmentálně udržitelnější, a to prostřednictvím regulačních systémů ověřování a veřejné kontroly.


Umělá inteligence rovněž významně mění trh práce a společnost jako celek, což představuje pro vlády vážnou výzvu, pokud jde o reorganizaci pracovní síly a zajištění sociální spravedlnosti.


Proč potřebujeme právní rámec EU pro etické aspekty umělé inteligence a robotiky?


García del Blanco: Aby se zajistilo, že z tohoto pokroku bude mít prospěch celá společnost. Je nezbytné vytvořit regulační rámec, který vymezí, jaké etické zásady je třeba zohlednit při navrhování, vývoji, provádění a fungování této nové technologie – od přístupu k údajům až po přísnou kontrolu výsledků.


Naším cílem je chránit veřejný zájem a dávat Evropanům důvěru v umělé technologie. Zároveň chceme vytvořit jistotu pro naše podniky. Umělá inteligence v Evropě a z Evropy by měla být rozpoznatelná jako bezpečná a důvěryhodná v Evropě a na celém světě.

Třetí zpráva balíčku týkajícího se umělé inteligence se týká práv duševního vlastnictví pro vývoj technologií umělé inteligence. Autorem je francouzský liberální poslanec Stéphane Séjourné.

Související články