Koronavirus: Kroky Parlamentu proti krizi

Parlament je odhodlán pomoci zemím EU řešit šíření koronaviru a také zvládat dopady opatření na společnost a hospodářství.

obchody zavřené kvůli karanténně koronaviru
Karantnénní opatření postihnou zaměstnance, podniky a celé hospodářství. Pomoc EU má dopady zmírnit © Stephen Davies / Adobe Stock

Podpora Parlamentu


Poslanci na mimořádném plenárním zasedání 26. března schválili klíčová opatření, která pomohou v boji proti pandemii Covid-19 a jejím následkům.

Zahrnují:


Další opatření schválil Parlament na mimořádném plénu 16. a 17. dubna. Součástí balíčku je:

  • Flexibilnější využívání strukturálních a investičních fondů EU. To členským státům umožní přesun prostředků EU mezi třemi hlavními fondy politiky soudržnosti i mezi regiony a konkrétními prioritami.
  • Zmírnění dopadů pandemie na rybolov a akvakulturu. To znamená například podporu pro rybáře, kteří museli rybolov dočasně přerušit.
  • Pokračování potravinové a materiální pomoci během pandemie. Fond evropské pomoci nejchudším osobám bude v době šířícího se koronaviru možné využít například na nákup ochranných pomůcek pro lidi bez domova.



Poslanci dále schválili uvolnění tří miliard eur na podporu zdravotnických systémů v jednotlivých zemích a přijali usnesení, ve kterém požadují rozsáhlý balíček obnovy a fond solidarity pro koronavirus.


Všechny tyto kroky, které Parlament schválil, jsou součástí Koordinované reakce EU na dopady koronaviru, kterou v pátek 13. března stanovila Evropská komise.


Předseda Parlamentu David Sassoli návhry Komise uvítal a Parlament je schvaloval zrychlenou procedurou.


Všechna opatření EU v reakci na koronavirus najdete zde. Článek, který akce EU shrnuje přehledně na jednom místě je pak zde.

    Abychom naše země zachránili, musíme v Evropě jednat společně. Měli bychom dělat více. Dnešním heslem pro Evropu musí být solidarita. Nikdo nebude ponechán v řešení problémů sám a nikdo by neměl jednat jen na vlastní pěst.
    David Sassoli
    Předseda Evropského parlamentu

    „Epidemie Covid-19 nás nutí chovat se odpovědně a opatrně. Je to pro každého z nás náročné období. Parlament bude nadále pracovat, aby dostál své roli a povinnostem. Žádný virus nemůže zablokovat demokracii, “ prohlásil předseda Sassoli, který je ostatně od pondělí 9. března sám v preventivní karanténě.

    Komise navrhuje opatření s cílem:

    • Zajistit nezbytné zásobování zdravotnických systémů prostřednictvím fungujícího jednotného trhu a výrobních a distribučních řetězců.
    • Podporovat Evropany, aby jejich příjmy a pracovní místa nebyly neúměrně postiženy a aby se zabránilo trvalým dopadům krize.
    • Podpořit podniky a zajistit, aby likvidita finančního sektoru mohla nadále podporovat hospodářství.
    • Umožnit členským státům jednat rozhodně a koordinovaným způsobem, mimo jiné uvolněním pravidel týkajících se státní podpory a podpůrných opatření (Pakt stability a růstu).