Další výzva po koronaviru: Boj s klimatickou změnou

Zotovení hospodářství po koronakrizi, které pomohou nastartovat evropské peníze, se ponese v ekologickém duchu a položí základy klimaticky neutrální a udržitelné Evropy.

Zatopená ulice s auty, která uvízla ve vodě
Další výzvou po koronaviru je boj s klimatickou změnou

Zvládnutí pandemie koronaviru z hlediska zdravotnictví a minimalizace okamžitých následků pro evropské hospodářství zůstávají prioritou číslo jedna.

Aby bylo možné vyrovnat se s okamžitým dopadem pandemie, v loňském roce navrhla Komise, že na řešení ekonomických potíží vyčlení částku 750 miliard eur. Tento návrh vzešel z požadavků poslanců. O restart hospodářství se tyto peníze mají postarat spolu s přepracovaným dlouhodobým rozpočtem Unie. Masivní ozdravný balíček půjde ruku v ruce se Zelenou dohodou pro Evropu - to znamená, že bude brát ohledy na životní prostředí.

Kompromisu ohledně dlouhodobého rozpočtu a plánu obnovy EU dosáhli unijní vyjednavači zastupující členské země a europoslance v listopadu 2020. Dohodli se, že alespoň 30 % výdajů podpoří cíle v oblasti klimatu. Souběžně by od roku 2024 mělo být na biologickou rozmanitost využito 7,5 % ročních výdajů, které by se od roku 2026 zvýšily na 10 %. Parlament rozpočet přijal v prosinci 2020.

Plán na záchranu ekonomiky nazvaný Příští generace EU si klade za cíl zpomalit dopad pandemie a zajistit udržitelnější budoucnost. Komise chce, aby 30 % z dlouhodobého rozpočtu EU na roky 2021 - 2027 šlo právě na boj s klimatickou změnou.

Facilita na podporu oživení a odolnosti podpoří ekologický přechod a inteligentní, udržitelný a inkluzivní růst a zajistí, aby národní plány přidělily alespoň 37 % rozpočtu na klima a biologickou rozmanitost.

Jako součást dlouhodobého rozpočtu EU na období 2021–2027 a v souladu s úsilím o obnovu po pandemii EU zajistí, že financování zemědělství, programu Horizont Evropa, programu LIFE, akčního programu pro životní prostředí, Fondu pro spravedlivou transformaci a regionálních a kohezních fondů se zaměří na projekty související s ambicemi EU v oblasti klimatu.

Přečtěte si více o pokroku EU při plnění jejích cílů v oblasti klimatu.

Klimatická neutralita jako právní závazek


28. listopadu 2019 Evropský parlament symbolicky vyhlásil v Unii klimatickou nouzi a vyzval, aby všechny budoucí návrhy ze strany Evropské komise směřovaly k tomu, aby globální oteplování nepřekročilo 1,5 °C.

Komise Zelenou dohodu nastínila v prosinci, v březnu 2020 pak představila návrh na to, jak by díky novému evropskému právnímu rámci pro klima mohla být EU do roku 2050 uhlíkově neutrální. Tento cíl se stane právně závazný v okamžiku, kdy ho schválí poslanci a členské státy.

Parlament Zelenou dohodu podpořil a vyzval k zavedení ještě ambicióznějších kroků, které ke kýžené neutralitě povedou.

Tyto ambiciózní cíle Parlament potvrdil v říjnu 2020, kdy přijal svůj vyjednávací mandát o právním rámci EU v oblasti klimatu. Skrze něj podpořil dosažení klimatické neutrality do roku 2050 a snížení emisí o 60 % do roku 2030 ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. Návrh poslanců předčil i návrh Komise, která cíl stanovuje na 55 % a současný prozatímní cíl na 40 %.

Parlament a Rada nakonec dosáhly prozatímní dohody o zpřísnění cíle EU v oblasti snížení emisí do roku 2030 ze 40 % na nejméně 55 % a Parlament poté přijal právní rámec EU pro klima 24. června 2021. Cíle do roku 2030 a cíl klimatické neutrality do roku 2050 tak budou právně závazné. Zároveň posunou EU blíže k dalšímu milníku – negativním emisím po roce 2050 – a potvrdí její vedoucí postavení v globálním boji proti změně klimatu. Stane se tak před klimatickou konferencí COP26, která se uskuteční v listopadu 2021.

Podívejte se na naši časovou osu globálních jednání o ochraně klimatu.

Souvislosti

Ze Zelené dohody pro Evropu z listopadu 2019 by měla vzejít hlavně udržitelná ekonomika. Dohoda pokrývá široké spektrum oblastí - od klimatu přes zemědělství a mobilitu až po ochranu biodiverzity a minimalizaci znečištění. Komise už představila i konkrétní návrhy, jsou to například:

Finanční plán přechodu na ekologické hospodářství

Plán na oběhové hospodářství

Strategie pro záchranu evropské přírodní rozmanitosti

Nastavení udržitelné produkce a konzumace potravin

Podpora zelených investic

Evropská průmyslová strategie


Souhrn 10 kroků, které mají postavit Evropu zpátky na nohy, a časovou osu boje EU proti koronaviru najdete zde.

Ulice velkoměsta zející prázdnotou
Covid-19 vyprázdnil ulice i velkých měst