Koronakrize a nezaměstnanost mladých: jak s tím bojuje EU

Rostoucí nezaměstnanost mladých je bolestným dopadem koronakrize. Evropa proto připravila iniciativu, která má mladým lidem pomoct najít práci.

ilustrační foto ©JackF/AdobeStock
©JackF/AdobeStock

Pandemie koronaviru a zpomalení ekonomiky ohrožují pracovní vyhlídky mladých lidí a mluví se o tom, že by mohla vzniknout “generace karantény”. Podle Mezinárodní organizace práce má pandemie „zničující a nepřiměřený” dopad na zaměstnanost mladých lidí. Podle nejnovějších průzkumů čelí mladí zejména překážkám v oblasti dalšího vzdělávání, změny zaměstnání a také při vstupu na pracovní trh.

Více o opatřeních EU proti nezaměstnanosti mladých



Rostoucí nezaměstnanost mladých v době koronavirové


Před pandemií se nezaměstnanost mladých (v rozmezí 15-24 let) v EU pohybovala na 14,9 % (oproti vrcholu v roce 2013, kdy nezaměstnanost mladých lidí dosahovala 24,4 %). Během letošního srpna dosáhla 17,6 % a očekává se, že i nadále poroste. Podle letní hospodářské prognózy Evropské komise klesne ekonomika eurozóny v letošním roce o 8,7 % a jednalo by se tak o největší ekonomickou recesi v historii Unie. Pro zmírnění dopadu pandemie na mladé lidi navrhla Komise novou iniciativu:Podpora zaměstnanosti mladých lidí.

Časová osa: EU proti koronaviru

Co je v balíčku podpory zaměstnanosti mladých:

  • Most k pracovním místům – posílení záruk pro mladé lidi
  • Politika EU v oblasti odborného vzdělávání a přípravy, která obstojí i v budoucnosti
  • Nový impuls pro učňovskou přípravu
  • Další opatření na podporu zaměstnanosti mladých lidí

Komise požaduje, aby evropské země zvýšily podporu mladých prostřednictvím nástroje na podporu hospodářského oživení zvaného „NextGenerationEU” a příštího rozpočtu EU. Celkovým cílem je, aby členské státy do zaměstnanosti mladých lidí investovaly prostředky EU ve výši nejméně 22 miliard eur. Parlament a vlády EU budou tyto návrhy projednávat v rámci vyjednávání o dlouholetém rozpočtu EU.


Co je program Záruka pro mladé?


Program Záruka pro mladé vznikl na vrcholu krize nezaměstnanosti v roce 2013 s cílem zajistit mladým lidem ve věku do 25 let lepší pozici na trhu práce.

Přečtěte si, co EU dělá, aby pomohla evropskému hospodářskému oživení po pandemii koronaviru.

Posílený program "Záruka pro mladé"

  • Určen pro mladé lidi ve věku 15 - 29 (dříve byl limit 25 let)
  • Inkluzivnější, zahrnuje více lidí a bude věnovat zvláštní pozornost znevýhodněným skupinám
  • Poskytuje individualizované poradenství a mentorství
  • Odpovídá potřebám podniků na kvalifikovanou pracovní sílu

Požadavky Parlamentu


Poslanci v usnesení z 8. října uvítali návrh Komise, ale požadují více peněz pro příští programové období (2021-2027) Záruky pro mladé lidi. Jsou zklamáni z rozpočtových škrtů v oblasti zaměstnanosti mladých, které jsou důsledkem kompromisu na červencovém summitu EU.


Parlament dále prosazuje právní rámec pro zákaz neplacených stáží nebo učňovské přípravy. Poslanci rovněž kritizují, že ne všechny země EU dodržují dobrovolná doporučení záruky pro mladé lidi, a proto požadují, aby se stala závazným nástrojem.

V usnesení o Evropské strategii zaměstnanosti z 10. července, poslanci požadují revizi připravovaných hlavních směrnic, tak aby reflektovaly možné dopady pandemie Covid-19. Parlament zdůraznil také potřebu bojovat proti nezaměstnanosti prostřednictvím posílení programu Záruky pro mladé.

V červenci také Parlament podpořil navýšení rozpočtu iniciativy Podpora zaměstnanosti mladých lidí pro rok 2020 na 145 milionů eur. Parlament již v usnesení o dlouhodobém rozpočtu EU přijatém v roce 2018 požadoval výrazné navýšení prostředků pro tuto iniciativu. Přestože tuto formu podpory mladých lidí poslanci podporují, uvedli, že je stále co zlepšovat, například navýšením věkové hranice a stanovením jasných kritérií a norem.

24 milionů

Od roku 2013 pomohl program Záruka pro mladé více než 24 milionům mladých lidí

Další odkazy