Novinářskou cenu Evropského parlamentu podporující investigativní žurnalistiku získal projekt Pegasus

Novinářská cena Evropského parlamentu zná svého vítěze. Je jím projekt Pegasus – iniciativa, která odhalila, že vlády špehují novináře, politiky, obránce lidských práv a další.

Cenu přebírají Sandrine Rigaudová a Laurent Richard zastupující konsorcium
Projekt Pegasus vyhrál Cenu Daphne Caruanové Galiziové za žurnalistiku 2021. Ocenění přebírají Sandrine Rigaudová a Laurent Richard.

Předseda Parlamentu David Sassoli při zahájení slavnostního udílení cen v Bruselu řekl: „Tím, že zajišťuje transparentnost, umožňuje investigativní žurnalistika voličům činit informovaná rozhodnutí. Ochrana a podpora novinářů je tak v životním zájmu demokratických společností.“

Cenu předal jménem 29 členů poroty generální tajemník Mezinárodní federace novinářů Anthony Bellanger. Společně s výhrou ve výši 20 000 eur ji přebrali Sandrine Rigaudová a Laurent Richard, kteří zastupovali konsorcium novinářů koordinující projekt Pegasus.

O vítězi


Projekt Pegasus je mezinárodní žurnalistická iniciativa pod koordinací konsorcia novinářů s názvem Forbidden Stories. Jeho úkolem je vyšetřovat kauzy, na nichž pracovali novináři, kteří byli zavražděni nebo uvězněni nebo museli svou práci přerušit pod hrozbou represí.

V červenci 2021 více než 80 reportérů ze 17 mediálních organizací v 10 zemích odhalilo, že izraelská společnost pro kybernetické zpravodajství NSO Group Technologies prodala vládám spyware (špionážní software) nazývaný „Pegasus“. Následně byl použit proti nejméně 50 000 lidí na celém světě. Uniklé údaje ukázaly, že v zemích včetně Indie, Mexika, Maďarska, Maroka a Francie bylo cílem sledování nejméně 180 novinářů a obránců lidských práv, náboženských vůdců, politiků a vojenského personálu.

Cena Daphne Caruanové Galiziové


Cena Daphne Caruanové Galiziové byla oficiálně vyhlášena 16. října 2020, tedy v den třetího výročí smrti mlatské novinářky, jejíž jméno cena nese. Za jejím vznikem stojí jednoduchý záměr: odměnit vynikající novináře, kteří ve svých textech odráží hodnoty EU.

O cenu se mohou ucházet novináři či týmy novinářů jakékoliv národnosti, jejichž články a texty byly publikovány nebo vysílány prostřednictvím médií se sídlem v Evropské unii. Kandidáty a rovněž případné laureáty vybírá nezávislá porota.

Daphne Caruanová Galiziová


Maltská novinářka, blogerka a protikorupční aktivistka, která byla po pronásledování a vyhrožování zavražděna při výbuchu bomby v autě: takový příběh stojí za jménem Daphne Caruanové Galiziové. Ve velké míře se zabývala problematikou korupce, otázkou praní špinavých peněz, organizovaným zločinem, prodáváním občanství a informovala rovněž o propojení maltské vlády s kauzou Panama Papers. Právě její práce se jí 16. října 2017 stala osudnou.

Hlasy kritizující úřady v rámci vyšetřování její vraždy byly příčinou rezignace tehdejšího předsedy maltské vlády Josepha Muscata.

Kritikou nešetřili ani poslanci. Po mnohých selháních v rámci vyšetřovacího procesu vyzvali v prosinci 2019 Evropskou komisi, aby učinila náležité kroky.

Ve zprávě zveřejněné 28. dubna 2021 sepsala „Platforma na podporu ochrany žurnalistiky a bezpečnosti novinářů“ Rady Evropy celkem 201 závažných porušení svobody médií v roce 2020. Toto číslo představuje 40% nárůst od roku 2019 a je to nejvyšší údaj zaznamenaný od založení platformy v roce 2014. Rekordní počet záznamů se týkal fyzického napadení (52 případů) a obtěžování nebo zastrašování (70 případů).

Evropský parlament klade na význam svobodného tisku velký důraz. Požaduje, aby země Evropské unie v odpovídající míře zajistily jeho veřejné financování. Zásadní je podle poslanců mediální pluralita, nezávislost a svoboda, na čemž se shodli i v usnesení přijatém v květnu 2018. Význam svobody médií zdůraznili znovu v souvislosti s pandemií covid-19.

Živé vysílání rozhovoru týkajícího se novinářské ceny Daphne Caruanové Galiziové můžete sledovat online na našem Facebooku.