Nová pravidla EU pro digitalizaci justice

Přeshraniční videokonference ze soudních síní nebo bezpečné předávání dokumentů: zjistěte, jaká budou nová pravidla EU pro digitalizaci justice.

Poslanci přijali nová pravidla, která pomocí moderních digitálních technologií usnadní přístup k justici. ©AdobeStock/Freshidea
Poslanci přijali nová pravidla, která pomocí moderních digitálních technologií usnadní přístup k justici. ©AdobeStock/Freshidea

Urychlit a zlevnit, zvýšit právní jistotu a také zlepšit přístup k justici samotné - těmito opatřeními se poslanci snaží modernizovat soudní systémy v EU. V podobě dvou návrhů je Parlament přijal 23. listopadu. 

Nová nařízení budou zahrnovat zavedení několika digitálních cest pro přeshraniční zajišťování důkazů a doručování písmeností. Cílem je tak zefektivnit spolupráci mezi vnitrostátními soudy v různých zemích EU.

Využívání technologií pro dálkovou komunikaci pomůže rychlejšímu získání důkazů a nebude tolik nákladné. Pokud tak bude potřeba vyslechnout osobu v rámci přeshraničního řízení, může být využita videokonference - daný člověk tak nebude muset být na místě výslechu fyzicky přítomný.

K zajištění větší rychlosti a především bezpečnosti při výměně dokumentů bude vytvořený decentralizovaný IT systém, který propojí ty národní. Součástí budou i další ustanovení na ochranu údajů a soukromí při přenosu dokumentů a při přijímání důkazů.

Předpisy tak pomohou postupy zjednodušit a zároveň nabízejí právní jistotu jak lidem, tak podnikům, co se například přeshraničních transakcí týče. Právě to posílí i samotný vnitřní trh. 

3,4 milionu

občanských a obchodních soudních řízení přesahuje každoročně svými důsledky hranice jednoho státu

Úsilí EU v oblasti digitalizace justice

Oba dva návrhy přijaté poslanci aktualizují stávající předpisy EU o doručování písmeností a zajišťování důkazů. Přizpůsobují se moderním digitálním řešením a EU se tak snaží pomoci při digitalizaci soudních systémů.

Ačkoliv se v některých zemích digitální řešení osvědčila, přeshraniční soudní řízení stále probíhají většinou jen tradičními způsoby a offline. Přeshraniční spolupráce na úrovni EU má pomoci především lidem a podnikům a umožnit orgánům, aby je mohly účinně ochránit

Problémy a komplikace přinesla i krize koronaviru. Zpozdila se slyšení, která probíhají osobně, ale i přeshraniční doručování soudních písemností. Dočasně byla pozastavena i možnost získat právní pomoc osobně a kvůli řadě zpoždění vypršely mnohé lhůty. Přesto je kvůli rostoucímu počtu insolvenčních případů a propouštění v důsledku pandemie práce soudů ještě zásadnější.

Návrhy vstoupí v platnost začátkem roku 2021, přesně to bude dvacátý de po zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie.

Další informace