Společnosti nusí nést odpovědnost za své jednání, tvrdí poslanci (video)

Poslanci požadují nový zákon, který zajistí, že společnosti, které svým jednáním poškodí lidi nebo životní prostředí, ponesou za své činy odpovědnost. Více informací se dozvíte ve videu.

Lidská práva, životní prostředí a odpovědnost firem

V pondělí 8. března diskutovali poslanci o zprávě od výboru pro právní záležitosti, která se týkala odpovědnosti podniků. Zpráva vyzývá Evropskou komisi, aby přijala zákon, který zaváže společnosti z EU, aby zodpovídaly za situace, kdy se jejich jednání dotkne otázky lidských práv (včetně sociálních, odborových a pracovních práv), životního prostředí (například přispívání ke změně klimatu) a dobré správy věcí veřejných.

To, že společnosti v této otázce činí správné kroky, jim v současné době neposkytuje žádnou výhodu. Právě naopak - chybějící společný evropský přístup by v této záležitosti mohl vést ke znevýhodnění společností, které jsou v sociální a environmentální problematice proaktivní, uvádí zpráva. Pravidla by se vztahovala na všechny velké podniky v EU, ale i na veřejné malé a střední podniky a na ty, které například sdílejí „riskantní“ dodavatelské řetězce s většími společnostmi.

Poslanci však tvrdí, že závazná pravidla by měla jít i za hranice EU. To v praxi znamená, že všechny společnosti, které chtějí vstoupit na ünijní trh, včetně společností usazených mimo EU, musí prokázat, že dodržují určité zásady v oblasti lidských práv a životního prostředí.

Dále Parlament požaduje lepší ochranu práv všech zúčastněných stran a obětí v zemích mimo EU, které jsou obzvláště zranitelné. Stejně tak chtějí zakázat dovoz výrobků, které jsou spojené s porušováním lidských práv, jako  je nucená práce nebo děstská práce.

„Evropský parlament má tento týden šanci stát se lídrem v problematice odpovědného obchodního jednání,“ uvedla během debaty autorka zprávy Lara Woltersová (nizozemská poslankyně za sociální demokraty).

„Pro podniky vytváříme rovné podmínky a srozumitelné právní prostředí. Pro spotřebitele zajišťujeme ​​produkty v odpovídající kvalitě. Pro pracovníky zvyšujeme ochranu. Pokud jde o oběti, zlepšujeme přístup ke spravedlnosti. A co se životního prostředí týče, činíme krok, na který bylo pozdě už včera.“

V únoru 2020 zveřejnila Komise studii, která ukazuje, že pouze jedna ze tří společností v EU má v současné době zavedenou nějakou formu opatření pro náležitou péči odpovědnost. Pravidla této náležité péče platná pro celou EU však podporuje až 70 % evropských podniků.

Poslanci zprávu přijali ve středu 10. března.

Parlament navíc 20. května 2021 schválil další zprávu, v níž vyzývá Komisi k aktualizaci směrnice o odpovědnosti za životní prostředí (Environmental Liability Directive – ELD) a směrnice o trestněprávní ochraně životního prostředí (Environmental Crime Directive – ECD). Přestože se trestné činy proti životnímu prostředí odhadují na čtvrtý nejrozšířenější typ trestné činnosti na světě, míra odhalování, vyšetřování a odsouzení zůstává nízká. Orgány, jako jsou státní zástupci a soudci, proto musí být vyškoleni, aby byly tyto trestné činy důsledněji postihovány, uvedli poslanci.

Přečtěte si více o tom, jak obchodní politika EU pomáhá prosazovat lidská práva a normy v oblasti životního prostředí.

Související články