Konec nelegálnímu vysílání sportovních akcí, naléhají poslanci 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Výbor pro právní záležitosti se domnívá, že v boji proti digitálnímu pirátstv lze učinit více. © Terovesalainen / AdobeStock  

Zjistěte, jak chtějí poslanci zastavit pirátství online přenosů sportovních akcí.

Jaký problém představují nelegální sportovní streamy?


Živé vysílání sportovních událostí a utkání hraje důležitou roli v ekonomice a pro organizátory akcí představuje hlavní zdroj příjmu. Tyto sportovní streamy jsou však často online nelegálně přenášeny také specializovanými weby, jejichž obchodní model se zakládá na poplatcích za předplatné nebo reklamě.

Jedná se tak o porušení IP práv a zároveň to může představovat bezpečnostní riziko pro uživatele, kteří mohou být vystaveni malwaru nebo krádeži dat, jako jsou například údaje z kreditních karet.

80 %  ; příjmů vlastníků práv pochází z vysílacích práv

Sdílet tento výrok: 

Sportovní akce a autorská práva


Sportovní události samy o sobě podmínky pro ochranu autorských práv nesplňují, protože se nejedná o „dílo“, jak je definováno zákonem EU o autorských právech. Záznam sportovní události ale chráněn je. Některé země zavedly zvláštní pravidla týkající se živého vysílání, na unijní úrovni ale opatření harmonizovaná nejsou.

Potřeba rychlé reakce


Živé sportovní přenosy mají časově omezenou ekonomickou hodnotu - jedná se pouze o dobu trvání samotné akce, takže příležitost zasáhnout proti pirátství je značně limitovaná.

Současné postupy proti pirátství online streamů jsou zdlouhavé a nelze je použít okamžitě, čímž ztrácí efektivitu. Poslanci uvedli, že nejlepším řešením situace je okamžité ukončení neoprávněného vysílání.

„Pirátství živě vysílaných sportovních událostí je pro organizátory sportovních akcí velkou výzvou. Problémem stávajících opatření je, že vynucování přichází příliš pozdě. Zpráva vyzývá Komisi, aby vyjasnila a přizpůsobila současné právní předpisy, včetně možnosti vydávat soudní příkazy požadující zablokování přístupu nebo odstranění neoprávněného online obsahu v reálném čase.“

Angel Dzhambazki 

zpravodaj (konzervativec, Bulharsko)

Sdílet tento výrok: 

Jaké řešení navrhují poslanci? 


Zpráva, kterou Parlament přijal 19. května na plenárním zasedání, požaduje stávající práva týkající se živých vysílání ještě rozšířit. Poslanci naléhají na Evropskou komisi, aby navrhla konkrétní opatření speciálně přizpůsobená online streamům sportovních událostí. Ta by měla umožnit okamžité odstranění nelegálního přenosu nebo znemožnit přístup k obsahu, a to aniž by bylo blokováno legální živé vysílání.

K odstranění nelegálního obsahu by mělo dojít okamžitě po obdržení oznámení a nejpozději 30 minut po zahájení akce. Nová pravidla by se měla zaměřit na profesionální nelegálně vysílající společnosti, nikoli tedy na diváky, kteří si často neuvědomují, že konzumují nelegální obsah.

Pravidla by se neměla vztahovat ani na živě přenášený obsah z místa konání nebo na záběry diváků, protože v tomto případě nejsou porušována žádná práva a naopak se jedná o nedílnou součást fanouškovské kultury.

Cílem je „řešit ty tisíce a tisíce nelegálních provozovatelů, (kteří) získávají signál z různých sportovních akcí v celé Evropě a vysílají je nelegálně“, uvedl předseda výboru pro právní záležitosti Adrián Vázquez Lázara (španělský poslanec za liberály). Jelikož sportovní kluby v současné době nemohou prodávat vstupenky, „musíme chránit jediný příjem, který jim zbývá, což jsou televizní práva“.