Svobodu pro Ramana Prataseviče: EU žádá propuštění běloruského novináře

Připojte se k výzvě požadující propuštění Ramana Prataseviče a Sofie Sapegové, kteří jsou zadržováni běloruskými úřady. Zjistěte, jak se můžete zapojit.

Raman Pratasevič a jeho zadržení běloruskými úřady. Copyright: Sergei Grits /AP
Svobodu pro Ramana Prataseviče a Sofii Sapegovou. Copyright: Sergei Grits /AP

Běloruský novinář Raman Pratasevič a jeho přítelkyně Sofia Sapegová letěli 23. května z Atén do Vilniusu, když běloruská vláda přinutila jejich letadlo přistát v Minsku, kde byli zadrženi.

Tento krok se okamžitě setkal s odsuzujícím postojem lidí z celého světa a vedl k výzvám požadujícím zavedení sankcí proti Bělorusku.

Předseda Parlamentu David Sassoli uvedl: „Události v Bělorusku související s únosem civilního letadla za účelem zatčení odpůrců režimu vyžadují posun v naší reakci – a to jak v síle, tak v rychlosti.“

Parlament a další orgány EU požadují okamžité propuštění Prataseviče a vyzývají, aby se nikdo nebál upozorňovat na toto do očí bijící porušování základních práv.

Co můžete udělat, abyste pomohli propuštění Ramana Prataseviče?


Porušování lidských práv může procházet jedině tehdy, když se o něm nemluví. Za Prataseviče a Sapegovou, kteří jsou v současné době umlčováni a zadržováni, můžete ale hlasitě promluvit vy sami.

Jak se zapojit online:

  • Použijte hashtag #freeRamanPratasevich a #freeSofiaSapega na Twitteru a dalších platformách
  • Pomozte nám šířit zprávu sdílením tohoto článku a našich příspěvků na sociálních sítích


Můžete přijít také s vlastními způsoby, jak běloruského novináře podpořit. Předseda Parlamentu Sassoli například navrhuje využít letiště k tomu, aby na kauzu poukázal a vyjádřil solidaritu: „Myslím, že by bylo velmi pozitivní gesto, kdyby na hlavních letištích členských států Evropské unie byla zobrazena fotka Ramana Prataseviče, jako známka solidarity a příslib toho, že ho nezklameme.“

Jak EU reaguje na kroky Běloruska?


Lídři států EU se setkali den po nuceném přistání letu společnosti Ryanair, aby rozhodli o společné reakci. Předseda Sassoli zahájil summit výzvou k akci: „Naše reakce musí být důrazná, okamžitá a jednotná. Evropská unie musí konat bez váhání a potrestat zodpovědné osoby. Dnes máte velkou odpovědnost, abyste ukázali, že Unie není jen papírový tygr.“

Vedoucí představitelé EU odsouhlasili, že běloruská letadla budou mít zákaz létat ve vzdušných prostorách EU a používat letiště EU. Požadují propuštění Prataseviče a Sapegové a chtějí, aby Mezinárodní organizace pro civilní letectví zahájila vyšetřování. Dohodli se také na cílených ekonomických sankcích.

Co požadoval Evropský parlament s ohledem na situaci?


Parlament 10. června vyzval EU, aby potrestala osoby, které se podíleli na vynucení přistání letadla v Minsku 23. května a zadržení Prataseviče. Poslanci naléhají na Radu, aby co nejdříve sankcionovala osoby a subjekty zapojené do incidentu. Země EU by měly pokračovat v zavádění sankcí proti těm, kteří se účastnili volebních podvodů v loňském roce a následného porušování lidských práv v Bělorusku.

Parlamentní výbor pro zahraniční věci jednal o událostech v Bělorusku 26. května s čelní představitelkou opozice Svjatlanou Cichanouskou. Ta sdělila poslancům: „Vyzývám Evropský parlament, aby zajistil, že se reakce mezinárodního společenství nebude omezovat pouze na letecký incident společnosti Ryanair. Odpověď musí řešit situaci v Bělorusku jako celek.“

Parlament opakovaně požadoval spravedlivé běloruské volby a dodržování lidských práv a právního státu.

Jen v loňském roce poslanci vyzývali k:


V roce 2020 udělili poslanci demokratické opozici v Bělorusku Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

Přečtěte si více o vztahu EU s třetími zeměmi