Univerzální nabíječka: Lepší řešení pro spotřebitele i životní prostředí

EU chce usnadnit život spotřebitelům a omezit plýtvání – plánuje zavést USB-C jako jednotný typ konektoru pro nabíjení chytrých telefonů a další mobilních zařízení.

Close up on a USB Type-C mobile phone charger on an EU Flag ©AdobeStock/WESTOCK
Konektor typu USB-C by mohl nahradit všechny ostatní typy nabíjecích kabelů.

Všichni jsme nejspíš někdy zažili frustraci z používání různých USB kabelů k nabíjení našich chytrých telefonů, tabletů nebo fotoaparátů. EU chce, aby se tento problém stal minulostí – chce usnadnit život spotřebitelů a omezit elektroodpad. V čem návrh jednotné nabíječky spočívá? Na to jsme se ptali Anny Cavazziniové, předsedkyně parlamentního výboru pro ochranu spotřebitelů. Níže si můžete přečíst shrnutí našeho živě vysílaného facebookového interview.

Návrh na zavedení univerzální nabíječky


„Evropský parlament tlačí na zavedení jednotného standardu už 10 let, abychom nepotřebovali spoustu kabelů, ale stačil nám jen jeden,“ podotýká Cavazziniová. Evropská komise se pokoušela jednotlivé společnosti přesvědčit prostřednictvím dobrovolných dohod, které částečně fungovaly. Ne všechny firmy však souhlasily, a proto nakonec Komise navrhla právní předpis pro zavedení jedné společné normy pro nabíječky.

Co to znamená pro spotřebitele?


Existují dvě části návrhu: jedna se týká společného standardu pro kabely a zařízení, což bude znamenat, že v budoucnu budou zaměnitelné. To je pro spotřebitele dobrá zpráva, protože budou moci nabíjet svá zařízení jakýmkoli kabelem.

Druhá část je takzvaný „unbundling“. „Pokud si koupím nový telefon, často automaticky dostanu nový kabel,“ uvádí Cavazziniová. „V budoucnu se ale telefony a zařízení již nebudou automaticky prodávat s kabely, což sníží množství elektronického odpadu.“ To by sice teoreticky znamenalo, že by spotřebitelé museli kupovat kabel samostatně, ale protože většina lidí už nabíjecí kabely má, nemělo by to představovat výrazný porblém a dodatečné náklady.

Kdy můžeme v EU očekávat univerzální nabíječku?


Optimistická prognóza je, že pravidla vstoupí v platnost v roce 2024. Cavazziniová doufá, že Parlament dokončí práci na návrhu a dohodne se s Radou ministrů, která bude spoluzákonodárcem s EP, do konce roku 2022. Země sedmadvacítky by pak na implementaci zákona měly dva roky.

Návrhy Parlamentu


Přestože Parlament na návrhu ještě oficiálně pracovat nezačal, někteří poslanci již například žádali o to, aby legisativa zahrnovala všechna zařízení. „Návrh Komise sice obsahuje celou řadu zařízení, ale třeba elektronické čtečky chybí,“ říká Cavazziniová. Jiní poslanci tvrdí, že zákon musí být lépe připraven na budoucnost, například s ohledem na bezdrátové nabíjení.

Potlačí to inovace?


Podle europoslankyně se ze strany tohoto odvětví často setkává s argumentem, že legislativa by mohla bránit inovacím. „To si nemyslím. Návrh uvádí, že pokud se objeví nový standard, který je lepší než USB-C, můžeme pravidla upravit,“ dodává.

O kolik se sníží elektronický odpad?


Existují různé odhady, ale jedno číslo, které je často zmiňováno, je zhruba 1 000 tun ročně. „Elektronický odpad je nejrychleji rostoucím odpadem v EU. Pokud opravdu chceme zavést Zelenou dohodu a omezit využívání zdrojů, musíme to zastavit,“ přiblížila.

Souvislosti


Po deseti letech nátlaku ze strany Evropského parlamentu představila Evropská komise v září 2021 návrh na zavedení jednotné (univerzální) nabíječky. Z USB-C by se stal standardní konektor pro všechny chytré telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, přenosné reproduktory a ruční herní konzole.