Rozpočet EU na rok 2022: „Obnova po koronaviru je prioritou číslo jedna“

Pro rozpočet EU na příští rok je prioritou Parlamentu zotavení se z pandemie koronaviru. Více informací nám v rozhovoru poskytl europoslanec Karlo Ressler. Čtěte níže.

Karlo Ressler
Poslanec Evropského parlamentu Karlo Ressler

Parlament rozpočet na rok 2022 schválil 24. listopadu. V tomto rozhovoru, který se uskutečnil ještě před jednáním EP, chorvatský poslanec za lidovce (EPP) Karlo Ressler, který byl odpovědný za vedení legislativy, vysvětlil priority Parlamentu.


Jaké jsou priority Parlamentu pro rozpočet EU na rok 2022?


Prioritou číslo jedna je podpora zotavení se z pandemie koronaviru a také, a to spolu skutečně souvisí, položení základů odolnější Unie. Chceme investovat do pulzující ekonomiky, abychom pomohli malým a středním firmám, a do zaměstnanosti, zejména co se mladých lidí týče. Druhou prioritou by bylo pokračovat v digitální a zelené transformaci. Za třetí chceme vytvořit silnou zdravotní unii.

Chceme se také více zaměřit na mladší generaci a naše děti. Mezi dva nejviditelnější příklady patří Erasmus+ a Evropský sbor solidarity, ale nakonec se většina našich programů přímo či nepřímo zaměřuje také na mladé lidi.

Je důležité, abychom zde v Parlamentu byli skutečně silní a jednotní, protože tak můžeme dosáhnout lepších výsledků při jednáních s Radou.

Jak očekáváte, že rozpočet urychlí obnovu po pandemii koronaviru?


Po krizi musíme být ambiciózní. Musíme investovat. To je základní myšlenka. V praxi to znamená více investovat a pomáhat těm, kteří byli zasaženi nejvíce. V této souvislosti věříme v efektivní podporu malých a středních podniků v celé Evropě. To je něco poměrně hmatatelného.

Jak může rozpočet pomoci například k řešení situace v Afghánistánu, která vyeskalovala nenadále?


Snažíme se to řešit větším investováním do humanitární pomoci. To byl hlavní účel jednoho z největších pozměňovacích návrhů Evropského parlamentu. Myslím, že všechny instituce se shodují na tom, že jde o nepředvídatelný vývoj, že svět se opravdu rychle mění a že všechny tyto změny nemůžeme ignorovat. Budeme muset úzce spolupracovat s Komisí a Radou, abychom se pokusili najít řešení. Stále čekáme na skutečný konkrétní návrh Komise.

Tento rok jsme byli svědky nepředvídatelných výzev, jako je současné zvýšení cen energií, situace v Afghánistánu a ekologické katastrofy. Je podle vás stále složitější rozhodovat o ročním rozpočtu EU, protože je třeba odkládat spoustu peněz na řešení neočekávaných situací?


Řekl bych, že ano. Pro EU je to těžké, když máme pandemii a je to největší krize naší generace. Díky tomu jsme pochopili, že musíme být odolnější. Musíme být připraveni jednat rychle a je nemožné jednat rychle bez adekvátního financování.

Zároveň doufáme, že jsme vytvořili rozpočet, který je šitý na míru všem: řeší problémy všech generací, regionů a odvětví. Víme, že důsledky pandemie byly asymetrické, a proto bylo důležité převést naše politické priority do reálných čísel.