Práce na dálku, neplacená péče a mentální zdraví během koronaviru

Nárůst neplacené pečovatelské práce a také práce na dálku mají negativní dopad na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a také na duševní zdraví žen. Konkrétní čísla v infografice.

Pandemie koronaviru stojí za prudkým nárůstem množství lidí, kteří začali pracovat na dálku (jedná se o takzvaný teleworking). Tento trend lze sledovat především během prvního roku pandemie – 2020.

Tato infografika ukazuje procento práce na dálku podle pohlaví v EU v letech 2015 až 2020 a v zemích EU s nejvyšším procentem práce na dálku v roce 2020.
Práce na dálku v EU podle pohlaví a země s nejvyšším podílem lidí pracujících z domova

Nejvyšší podíl lidí pracujících z domova v rámci sdmadvacítky má Finsko (25,1 %), Lucembursko (23,1 %), Irsko (21,5 %), Rakousko (18,1 %) a Nizozemsko (17,8 %). V Česku pracuje z domova zhruba 7,2 % lidí. 

Jak Evropský parlament bojuje za rovnost žen a mužů?

Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem u žen – fakta a čísla


Vyšší flexibilita a autonomie spojená s prací na dálku často vede k vyšší pracovní intenzitě a delší pracovní době. To má negativní dopady na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a představuje mnoho výzev spojených s organizací pracovní doby a času stráveného s rodinou.

Tato infografika ukazuje, jak byla rovnováha mezi pracovním a soukromým životem vnímána muži a ženami během pandemie covid-19 (únor/březen 2021).
Rovnováha mezi soukromám a pracovním životem: Jak situaci vnímají ženy a jak muži?

Ačkoliv pandemie zasáhla více či méně takřka každého z nás, nejnovější údaje ukazují, že ženy obecně postihla více než muže. Podle dat z února a března 2021 bylo až pro 7,4 % žen a 5,7 % mužů obtížné soustředit se na práci kvůli rodinným povinnostem. Tato čísla jsou ještě vyšší u lidí, kteří pracují na dálku na plný úvazek a mají doma malé děti (27 % žen, 19 % mužů). Není to ale jen práce ovlivňující rodinné povinnosti – rodina často zasahuje také do času věnovaného práci. Přibližně 31 % žen a 22 % mužů, kteří pracují na plný úvazek na dálku s malými dětmi, navíc uvedlo, že jejich práce má vliv na čas strávený s rodinou. 

Vážný dopad pandemie koronaviru na ženy zdůrazňuje také nejnovější průzkum veřejného mínění Eurobarometr. Čtyři z deseti respondentů (38 %) uvedli, že pandemie měla negativní dopad na příjmy žen, na jejich rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem (44 %) a na množství času, který věnují placené práci (21 %).

Statistiky ukazují, že neplacená práce leží stále převážně na bedrech žen


Ženy stále vykonávají většinu neviditelné a neplacené pečovatelské práce, včetně péče o děti nebo péče o starší členy rodiny.

Tato infografika ukazuje průměrné hodiny podle pohlaví týdně strávené neplacenými domácími pracemi během pandemie covid-19 (únor/březen 2021 a červen/červenec 2020).
Neplacená práce: Kdo ji zastává častěji?

Podle dat z února/března 2021 trávily ženy každý týden v průměru více hodin (11,1) péčí o děti či vnoučata a/nebo vzděláváním dětí či vnoučat než muži (6,1). Údaje také ukazují rozdíl v péči o starší nebo handicapované příbuzné – 4,2 hodiny v průměru týdně u žen oproti 2,9 u mužů (únor/březen 2021). Ženy také stráví více času domácími pracemi a vařením – 14,4 hodiny za týden oproti 9,4 u mužů (únor/březen 2021).

Duševní zdraví žen 


Pandemie koronaviru má nerovnoměrný dopad také na duševní zdraví – ženy a muže postihuje odlišně. Podle studie, kterou si vyžádal parlamentní výbor pro práva žen a rovnost pohlaví, trpí úzkostmi kvůli koronaviru častěji ženy než muži a tlak na to, sladit si pracovní a rodinnný život, si vybral krutou daň na duševní pohodě žen. Na jejich mentální zdraví měla vliv i neformální pečovatelská role: ženy uváděly zvýšenou úzkost a obavy o svou rodinu, blahobyt a o finance.

Další fakta a čísla týkající se rovnosti pohlaví:

Související články