Budoucnost umělé inteligence: plán Parlamentu pro Evropu

Jak může EU zlepšit své postavení v oblasti umělé inteligence (AI)? Poslanci Evropského parlamentu přijali na květnovém plenárním zasedání opatření k dlouhodobému rozvoji AI.

Robot mávající člověku.
Čím je AI přínosná? © Patrick T. FALLON / AFP

Po 18 měsících intenzivního shromažďování poznatků o umělé inteligenci (zkráceně AI, z anglického artificial intelligence) představil Zvláštní výbor pro umělou inteligenci v digitálním věku (AIDA) zprávu, která navrhuje komplexní dlouhodobý plán EU pro oblast AI. Tento přístup zdůrazňuje základní hodnoty a cíle EU pro sektor umělé inteligence a navazuje na současné legislativní úsilí EU v této oblasti.

V oblasti vývoje, výzkumu a investic do AI Evropská unie zaostává. Své úsilí by měla zintenzivnit, protože je AI považováno za klíč k digitální transformaci Evropy a bude mít i nadále stále větší dopad na ekonomiku a každodenní život, uvádí zpráva.

Zjistěte více: Jak AI využít? A jaká rizika se s umělou inteligencí pojí?

Pravidla, záruky a regulace EU by měly zajistit, že AI přinese zásadní výhody pro všechny sektory: od ekologické transformace a zdraví až po průmysl, veřejnou správu, zemědělství a produktivitu práce.

Zpráva upozorňuje, že EU musí rychle jednat a stanovit jasné normy založené na hodnotách EU, jinak se tyto normy budou utvářet jinde.

Být globální velmocí znamená být lídrem v oblasti umělé inteligence.
Zpráva o umělé inteligenci v digitálním věku
Zdroj "Být globální velmocí znamená být lídrem v oblasti umělé inteligence." otevře se v novém okně

Co zpráva výboru navrhuje?


Návrhy by měly vést k příznivému regulačnímu prostředí, včetně dynamické tvorby právních předpisů a moderního řízení, neboť současné právní předpisy EU a vnitrostátní právní předpisy jsou roztříštěné, zdlouhavě se prosazují a chybí jim právní jistota. V zájmu podpory inovací a zamezení regulační zátěže by měly být přísně regulovány pouze vysoce rizikové aplikace umělé inteligence.

Vzhledem k tomu, že technologie AI jsou závislé na dostupných datech, je třeba přehodnotit a rozšířit sdílení dat v EU. Plná integrace a harmonizace jednotného digitálního trhu EU napomůže přeshraniční výměně a inovacím.

Přečtěte si více o tom, proč jsou nové právní předpisy EU o sdílení dat důležité.

Poslanci uvedli, že digitální infrastruktura by měla být posílena, aby byl zajištěn přístup ke službám pro všechny občany. Mělo by být podporováno zavádění širokopásmového připojení, optických vláken a 5G a prioritou by měly být klíčové nové technologie, jako je kvantová výpočetní technika.

EU by měla podporovat budování dovedností v oblasti umělé inteligence, aby lidé získali znalosti, které potřebují pro život a práci. Podle zprávy tyto kroky také pomohou vybudovat důvěru v technologie, podpoří inovace a zabrání odlivu talentovaných zaměstnanců podporou center excelence a odborníků z EU.

Podle zprávy je třeba se zabývat také vojenskými a bezpečnostními aspekty umělé inteligence a EU by měla spolupracovat na mezinárodní úrovni s podobně smýšlejícími partnery, aby prosadila svou vizi zaměřenou na člověka a založenou na hodnotách EU.

Přečtěte si více informací o parlamentním výboru pro umělou inteligenci a jeho zprávě.