Perzistentní znečišťující látky: EU usiluje o snížení škodlivých chemikálií

Zjistěte, čím jsou nebezpečné perzistentní znečišťující látky a jak Evropský parlament jedná, aby snížil jejich vliv na naše zdraví a životní prostředí.

„Koupili byste si toxický výrobek?“: eliminace perzistentních organických znečišťujících látek

S přechodem na oběhové hospodářství, které podporuje opětovné použití a recyklaci výrobků, přijímá EU opatření, která mají zajistit, aby se v recyklovaných materiálech nehromadily toxické chemické látky. Poslanci Evropského parlamentu schválili revizi pravidel pro perzistentní organické látky (POPs) v říjnu 2022.

Nová pravidla dále sníží množství nebezpečných chemických látek v odpadech a výrobních procesech zavedením přísnějších limitů, odstraněním znečišťujících látek z recyklačního řetězce a zákazem některých chemických látek.

Podívejte se na video se slovenským europoslancem Martinem Hojsíkem (skupina Obnova Evropy), který vysvětluje, co jsou POPs zač, proč jsou nebezpečné a jaké změny v legislativě Parlament prosadil.

Co jsou POPs?


POPs jsou toxické chemické látky, které se pomalu rozkládají. Po uvolnění zůstávají v životním prostředí po dlouhou dobu a hromadí se v potravním řetězci a v živých organismech. Proto se jim někdy říká perpetuum mobile.

Vzhledem ke své perzistenci mohou být tyto chemické látky přenášeny vodou, vzduchem nebo migrujícími druhy přes hranice a mohou se tak šířit daleko od místa, kde byly poprvé vyrobeny nebo použity. Mohou se také předávat z generace na generaci, i když se již nevyrábějí nebo nepoužívají.

To znamená, že tyto znečišťující látky se nacházejí prakticky všude: v potravinách, ve vzduchu, který dýcháme, ve výrobcích používaných v každodenním životě, jako jsou barvy, laky a mýdla, a v odpadech z některých spotřebních výrobků, jako jsou nepromokavé textilie, nábytek, plasty a elektronická zařízení.

Jsou přítomny také v pesticidech, průmyslových chemikáliích, jako jsou polychlorované bifenyly (PCB), a vedlejších produktech průmyslových procesů, jako jsou dioxiny.

Jaké jsou účinky takzvaných „věčných chemikálií“?


Znečišťující látky známé jako „věčné chemikálie“ se hromadí v odpadech, půdě, vzduchu a vodě a představují hrozbu pro životní prostředí a lidské zdraví. Vyskytují se v našem bezprostředním okolí, ale také v Arktidě, Alpách a Baltském moři, které slouží jako evropské pohlcovače znečišťujících látek.

Vysoká expozice chemickým látkám má za následek onemocnění nebo abnormality u mnoha druhů volně žijících živočichů, včetně některých druhů ryb, ptáků a savců. Jeho přítomnost byla zjištěna i u lidí – včetně mateřského mléka – a může zvyšovat riziko rakoviny, reprodukčních poruch, změn imunitního systému, neurobehaviorálních poruch, hormonálních poruch, poškození DNA a zvýšeného výskytu vrozených vad.

Expozice dioxinům může například způsobit kožní změny, poruchy imunitního systému a poruchy hormonálního a reprodukčního systému. V roce 2008 bylo v Irsku zjištěno vysoké množství dioxinů ve vepřovém mase, v roce 1999 byly dioxiny nalezeny v drůbeži a vejcích v Belgii a v Itálii se dioxiny uvolnily také při chemické havárii v továrně v roce 1976.

Jak nakládat s odpady obsahujícími perzistentní organické látky?


Vzhledem k tomu, že tyto chemické látky mizí ze životního prostředí velmi dlouho, musí být nakládání s jejich odpadem pečlivě regulováno, aby se zajistilo, že se po jejich likvidaci nedostanou znovu do hospodářství. Toto riziko je třeba zohlednit při implementavi plánu EU pro oběhové hospodářství.

To znamená, že s výrobky obsahujícími perzistentní chemické látky se musí zacházet tak, aby znečišťující látky:

  • byly zničeny (např. spálením),
  • nevratně přeměněny, nebo
  • trvale uloženy (např. v hlubokých, podzemních, tvrdých horninových formacích, solných dolech nebo na skládkách nebezpečného odpadu).


V některých případech, kdy je koncentrace škodlivých chemických látek pod určitou prahovou hodnotou, by mohla být recyklace výrobků povolena.

Přečtěte si více o nakládání s odpady v Evropě.

Jak EU reguluje perzistentní organické znečišťující látky?


Jelikož nakládání s perzistentními organickými znečišťujícími látkami vyžaduje mezinárodní spolupráci, EU podepsala Aarhuský protokol (1998) a Stockholmskou úmluvu (2001), které stanovují mezinárodní omezení nebo zákazy výroby, omezení dovozu a vývozu a ustanovení o recyklaci.

Nařízení EU o těchto chemických látkách implementuje závazky přijaté v rámci mezinárodních dohod týkajících se výroby a vývozu. Zde je seznam všech perzistentních organických znečišťujících látek regulovaných EU.

V roce 2021 navrhla Evropská komise revizi právních předpisů. Evropský parlament schválil nová pravidla v říjnu 2022.

Změny se týkají např:

  • Výrazně nižšího povoleného množství některých perzistentních organických znečišťujících látek ve výrobcích.
  • Nakládání s odpady: materiály obsahující příliš vysoké množství znečišťujících látek musí být zničeny nebo spáleny a nelze je recyklovat.
  • Nových chemických látek, které budou přidány na seznam škodlivých látek: nařízení se nyní musí vztahovat také na syntetickou chemickou sloučeninu perfluorohexansulfonovou kyselinu (PFHxS), která se vyskytuje v obalech na potraviny, materiálech odolných proti skvrnám a vodě, ohnivzdorných pěnách a přísadách do barev. Tato chemická látka byla v červnu 2022 zařazena na seznam škodlivých látek podle Stockholmské úmluvy.

Aktualizace pravidel EU o perzistantních organických látkách