Láma Kirti Rinpočche vyzval Evropský parlament, aby podpořil boj Tibeťanů za svobodu

Těžký osud Tibeťanů a to, jak čínské úřady nahlížejí na ty, kteří se na protest proti nesvobodě upalují, a jak zacházejí s jejich rodinami - toto téma bylo dnes centrem pozornosti parlamentního Podvýboru pro lidská práva. Láma Kirti Rinpočche, duchovní vůdce kláštera Kirti v Indii, předložil poslancům čtyři konkrétní žádosti o to, co by měl Parlament na podporu Tibeťanů udělat.

Tibetský láma Kirti Rinpočche během projevu v Podvýboru pro lidská práva.
Tibetský láma Kirti Rinpočche vyzval Evropský parlament, aby podpořil boj Tibeťanů za svobodu.

Lozang Tändzin Džigme Ješe Gjamccho, který je 11. reinkarnací Kirti Rinpočcheho, byl ve čtvrtek 7. března hostem parlamentního Podvýboru pro lidská práva. Kirti Rinpočche ve svém vystoupení zdůraznil, že "Tibet byl do roku 1959 nezávislým národem a tento fakt nemůže být překroucen." Připomenul, že v posledních letech se už 107 Tibeťanů na protest proti represím, které "tlačí tibetský jazyk a kulturu na pokraj zániku" upálilo, a upozornil, že na ty, kteří se takto sebeobětují, se pohlíží jako na teroristy, a jejich rodiny jsou potom pronásledovány.


Předsedkyně Podvýboru pro lidská práva Barbara Lochbihler v diskuzi Lámu podpořila a poukázala, na to, že "Evropský parlament se situaci Tibeťanů věnuje pravidelně."


Kirti Rinpočche poté vyzval Evropský parlament, aby přijal usnesení, která by požadovala svobodu pro Tibet a stažení čínských ozbrojených sil, propuštění vězněných aktivistů a jejich rodin, a neomezený přístup mezinárodního společenství a zahraničních médií do oblasti tibetské náhorní plošiny.