"Děti nejsou vojáci" - poslanci a odborníci jednají o ochraně dětí v konfliktech

Mezinárodní společenství bojuje proti najímání dětských vojáků během válečných konfliktů už více než dvacet let. Tisíce chlapců a dívek se z vojenských uniforem už podařilo osvobodit, ale na černé listině zůstává ještě 7 zemí: Afghánistán, Demokratická republika Kongo, Myanmar, Súdán, Jižní Súdán, Somálsko a Jemen. Členové Podvýboru pro lidská práva a Výboru pro zahraniční věci jednají s odborníky o ochraně dětí v konfliktech a o iniciativě OSN k ukončení najímání dětských vojáků do roku 2016.

Dětský voják pózuje s kulometem, Demokratická republika Kongo. ©BELGAIMAGE_AFP_A_SENNA_22598529
Sledujte slyšení o dětských vojácích v přímém přenosu ve středu od 15:00 ©BELGAIMAGE_AFP_A_SENNA_22598529

"Děti, ne vojáci - jak lépe chránit děti v ozbrojených konfliktech": tak zní název slyšení, které dnes pořádá parlamentní Podvýbor pro lidská práva spolu s Výborem pro zahraniční věci. Slyšení je součástí oslav 25. výročí Úmluvy OSN o právech dítěte, které si letos připomínáme.


Poslanci na slyšení pozvali mezinárodní odborníky z Organizace spojených národů, Evropské unie a nevládních organizací a zástupce diplomatických misí dotčených zemí, aby se dozvěděli více o rozsahu problému dětských vojáků a aby se blíže seznámili s iniciativou OSN "Děti, ne vojáci" (#ChildrenNotSoldiers).


Iniciativa „Děti, ne vojáci“ byla spuštěna v březnu 2014 a jejím cílem je dosáhnout ukončení najímání dětských vojáků po roce 2016. Týká se zejména 7 zemí: Afghánistánu, Demokratické republiky Kongo, Myanmaru, Súdánu, Jižního Súdánu, Somálska a Jemenu. Iniciativa má plnou podporu Evropského parlamentu.


Slyšení o dětských vojácích můžete sledovat v přímém přenosu ve středu 3. prosince od 15:00. Pokud se chcete zúčastnit diskuze na sociálních sítích, označte své příspěvky hasthtagem #ChildrenNotSoldiers a jeho prostřednictvím hledejte i příspěvky ostatních.

Dětský voják

  • osoba mladší 18 let, která je nebo někdy byla zaměstnána nebo využívána ozbrojenými silami nebo ozbrojenou skupinou v jakémkoli postavení, včetně chlapců i dívek, využívaných jako bojovníci, kuchaři, kurýři, špioni, nebo pro sexuální účely.
  • Zdroj: Paris Principles on the Involvement of Children in Armed Conflict 2007)