Zastavme perzekuci Rohingyů apelují poslanci. 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Rohingyové prchají z Barmy do sousední Bangladéše ©Dar Yasin/AP Photos/European Union-EP  

Mezinárodní pozornost se znovu obrací k Barmě - Myanmaru, odkud v posledním měsíci uprchlo 400 000 Rohingyů. Poslanci se staví proti tamním represím.

V srpnu začala barmská armáda ve velkém vypalovat rohingijské vesnice a zabíjet jejich obyvatele v odvetě za útok ozbrojené skupiny Rohingyů, jehož terčem byla policejní stanice a vojenská základna ve státě Arakan na severozápadě Barmy. Poslanci očekávají, že faktická šéfka barmské vlády Aun Schan Su Ťij, kterou Parlament v roce 1990 ocenil Sacharovovou cenou za svobodu myšlení, se postaví proti útlaku jedné z barmských menšin.

 

Rohingyové jsou muslimská menšina mezi budhistickými Barmánci. V Myanmaru jich žije víc než milion, ale je jim upíráno občanství a další základní práva. Nemohou volit ani se volně pohybovat. Nemají přístup ke vzdělávání ani zdravotní péči a jsou vystaveni nucené práci, násilí a pronásledování. Proti utlačování se snaží vzepřít občasnými útoky na armádu.


Barma - Myanmar se vyrovnává s traumatickým dědictvím půlstoletí trvající vojenské diktatury a etnických konfliktů. Vládu fakticky vede lidskoprávní aktivistka a nositelka Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij, ale armáda má stále velkou moc. Mimo jiné kontroluje klíčová silová ministerstva a zodpovídá za bezpečnost země.


„Její mlčení  (k perzekucím Rohingyů, poz.red.) napomáhá pokračování těchto násilností,“ komentoval postoj Aun Schan Su Ťij Pier Antonio Panzeri, předseda podvýboru pro lidská práva. Evropská unie podle něj může na Myanmar tlačit jak politicky, tak obchodně.


Plénum přijalo 14. září usnesení volající po ukončení násilností proti Rohingyům.