Evropský parlament oslaví 70. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Na půdě Parlamentu se od 19. do 23. listopadu uskuteční Týden lidských práv. Akce připomenou 70 let od přijetí Všeobecné deklarace lidských práv.

Eleanor Roosevelt, předsedkyně Komise OSN pro lidská práva v letech 1946-1950, pózuje s Všeobecnou deklarací lidských práv.  

Všeobecnou deklaraci lidských práv přijalo Valné shromáždění OSN 10. prosince 1948. Jde o jedinečný dokument, který přiznává základní lidská práva a svobody všem lidem.

U příležitosti kulatého výročí bude Parlament pořádat několik akcí. Jednou z nich je konference, která se uskuteční v úterý 20. listopadu a které se zúčastní osobnosti z celého světa. Projevy přednesou předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, generální tajemník OSN António Guterres a vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Federica Mogherini. Hosté budou diskutovat o ochraně lidských práv v digitálním světě, ochraně menšin či o monitoringu dodržování lidských práv.

Ochrana základních lidských práv v EU

Do Týdne lidských práv se zapojí i parlamentní výbory, které budou jednat o roli vlád, institucí a občanské společnosti při posilování respektu k základním právům v EU. Výbor pro občanské svobody projedná 19. listopadu také novou zprávu o dodržování základních lidských práv migrantů, LGBT komunity, lidí s hendikepem a o nezávislosti soudnictví v EU.

Dodržování lidských práv ve světě

Výbory se rovněž budou věnovat tomu, jak se EU daří reflektovat lidská práva v rozvojové pomoci a v obchodních vztazích s třetími zeměmi. Součástí připomínky výročí Všeobecné deklarace lidských práv bude i promítání filmů s tématikou lidských práv přímo v Parlamentu.

Lidská práva a svobody tvoří agendu Evropského parlamentu dlouhodobě. Poslanci každoročně udílí Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a letošním laureátem byl v říjnu vyhlášen ukrajinský režisér a odpůrce anexe Krymu Oleg Sencov, který je vězněn v Rusku.