Mír je těžší, ale lepší cesta, řekl v Parlamentu jordánsky král Abdalláh II.  

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Abdalláh II, král Jordánska, zdůraznil ve svém projevu na plénu důležitost míru na Blízkém východě. Pracovat na něm chce společně s Evropou.

Jordánsky král Abdalláh II. na plénu ve Štrasburku 15. ledna 2020  

“To, co se děje na Blízkém východě, se prolíná do celého světa,” konstatoval jordánský král Abdalláh II při svém slavnostním projevu před poslanci na plénu ve Štrasburku. Hášimovský král hovořil o důležitosti stability v regionu.


Jeho návštěva Evropského parlamentu byla v pořadí již šestá, naposledy do Parlamentu zavítal v roce 2015.


Abdalláh II. rozebíral izraelsko - palestinský konflikt, stupňování napětí mezi USA a Íránem, krizi v Sýrii a situaci v Libyi. Zdůraznil, jak je důležité nabídnout mladým lidem v tomto regionu naději a příležitosti.


„Můj otec, král Husajn, mě naučil, že mírové řešení je vždy těžší, ale ušlechtilejší cesta. A po těžké cestě se nejlépe kráčí s přáteli. S přáteli jako jste vy Evropané můžeme společně dosáhnout budoucnost, o kterou usilují naše národy a kterou si zaslouží nejen oni, ale i celý svět,“ řekl.


O potřebě společného úsilí mluvil s odkazem na poslední eskalaci vztahů s Íránem i předseda parlamentu David Sassoli. „Myslím si, že události ze začátku tohoto roku ukazují důležitost práce, kterou ještě musíme spolu vykonat,“ prohlásil.