Migrace: Poslanci vyzvali ke zklidnění na řecko-turecké hranici 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Evropská unie by měla dál jednat s Tureckem a uklidnit situaci migrantů na řeckých hranicích. Parlament se na tom shodl v debatě.

Migranti na hranici ©REUTERS/Marko Djurica  

Tisíce migrantů a žadatelů o azyl vstoupily do Řecka. Tureckou hranici překročily poté, co tamní prezident Recep Tayyip Erdogan před víc než týdnem porušil dohodu z roku 2016 - a hranici Turecka s Evropskou unií otevřel.

V dohodě Evropská unie slíbila Turecku 6 miliard eur výměnou za to, že proud migrantů do Evropy zastaví.


S Tureckem je potřeba jednat


Poslanci o aktuální situaci na řecko-turecké hranici diskutovali v úterý odpoledne s komisařkou pro vnitřní věci Ylvou Johansson a Nikolinou Brnjac z chorvatského předsednictví EU.

„V posledních dnech jsme svědky velmi nebezpečného postoje tureckého prezidenta vůči bezbranným lidem jen proto, aby si zajistil politické body,“ nechala se slyšet předsedkyně sociálních demokratů ze Španělska Iratxe García Pérez.

Německý předseda lidovců Manfred Weber vyzval k zahájení dialogu s Tureckem, který by vedl k „uklidnění situace na řecko-turecké hranici.“

„Musíme v dialogu pokračovat. Musíme začít vážit slova a zmírnit napětí,“ souhlasila komisařka Johansson. „K Turecku musíme najít cestu, komunikační kanály jsou stále aktivní a otevřené.“

Další poslanci doplnili, že EU by měla současnou situaci využít k úpravě současného azylového systému. Jiní požadovali revizi dohody s Tureckem.

Nicolina Brnjac označila „stávající situaci na hranicích za nepřijatelnou," a doplnila, že „EU očekává, že Turecko bude dohodu z roku 2016 dodržovat.“

Že dohoda mezi EU a Tureckem zůstává v platnosti zdůraznila i komisařka Johanssonová.

„Situace na vnější evropské hranici s Tureckem je znepokojující. Současně ale musím říci, že už nejsme v roce 2015,“ řekla komisařka s odkazem na rok, kdy do Evropy přišel víc než milion běženců a žadatelů o azyl.

„Jsme mnohem lépe připraveni na to situaci zvládnout, víme, co můžeme očekávat,“ doplnila s tím, že Unie posílila například pohraniční agenturu Frontex i Evropskou agenturu pro azyl a že vnímá i větší ochotu ke spolupráci mezi členskými státy.


Ochrana vnějších hranic


V roce 2017 přijal Parlament usnesení, ve kterém požadoval revizi společných pravidel pro žadatele o azyl. Novela měla Evropu lépe připravit na přijímání migrantů a zajistit větší solidaritu jednotlivých států.

Loni Evropský parlament schválil i nový zákon o posílení Evropské pohraniční a pobřežní stráže, aby ochranu vnějších hranic podpořil.