Smrt George Floyda: Poslanci odsoudili rasismus a policejní násilí 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

"Barva mojí kůže není zločin." Protesty proti zabití George Floyda se z Ameriky přesunuly i do Evropy.  

Rasismus nemá v EU místo. Poslanci vyslali vzkaz, že diskriminaci a policejní brutalitu nelze tolerovat. Debatu vyvolaly masivní protesty po zabití George Floyda v Minnesotě.

Rasismus, diskriminace a brutalita ze strany policie k národnostním menšinám – debata poslanců na aktuální téma ve středu 17. června zahájila plenární zasedání.


Afroameričan George Floyd zemřel na konci května během zatýkání na ulici v americkém městě Minneapolis. Jeho smrt – spolu s dalšími – vyvolala vlnu jak poklidných, tak násilných protestů proti rasismu a policejnímu násilí. Demonstrace se v uplynulých týdnech z americké půdy rozšířily do celého světa.


Minutou ticha uctili George Floyda při zahájení plenárního zasedání europoslanci. Poté se slova ujala jedna z nich, německá poslankyně za Zelné Pierrette Herzberger-Fofana, sama černé pleti. Šokovaným kolegům popsala, jak se obětí policejního násilí stala ona sama – a to přímo v Belgii, když na jednom z bruselských nádraží na telefon natáčela zásah policie proti dvěma černošským mladíkům. „Musíme zakročit. Přijmout taková opatření, která před násilím ze strany policie ochrání všechny, kdo se sami bránit nemohou,“ řekla.


Rasismus v Evropě


Realitě musíme čelit, a musíme jí čelit jako celá společnost,“ pronesla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen s tím, že rasismus v Evropě existuje. „S rasismem a diskriminací musíme neúnavně bojovat. I s formami, které nejsou patrné na první pohled. V soudním systému, na trhu práce, na trhu s bydlením, v přístupu ke vzdělání i ke zdravotní péči, v politice i v migraci.“


Podle španělského poslance ze skupiny Evropských konzervativců a reformistů Hermanna Tertsche současné debaty o rasismu démonizují Spojené státy americké. Varoval ale, že rasismus je mnohem blíž, i v Evropě.


Poslankyně za Zelené ze Švédska, Alice Kuhnke, souhlasila. „Potřebujeme sice vyslat jasný signál Spojeným státům, zároveň si ale musíme uklidit na vlastním dvorku. Je na Parlamentu a Komisi, aby nastavili pravidla, jak utvářet společnost, ve které si budou všichni rovni. Na rasismus a diskriminaci nemáme místo.“


Evropská historie se od nepaměti potácela mezi civilizací a barbarstvím. Od dobývání území, přes otroctví a kolonizaci až po holokaust.“ Těmito slovy francouzský poslanec Younous Omarjee ze skupiny Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice volal po opatřeních, která by rasovou a společenskou nerovnost v Evropě ukončila.


Italská poslankyně ze skupiny Identity a demokracie odsoudila to, že některé protesty přerostly v rabování a ničení historických památek. „Svět kromě rasismu sužuje i další věc, a to je nevzdělanost a hloupost těch, kdo se snaží vymazat svou vlastní historii.“


Starají se o rozmanitost Evropské unie řádně samy její nejvyšší instituce, ptal se poslanec ze skupiny Renew Europe, Rumun Dacian Cioloş. „Jedině když sami půjdeme příkladem, můžeme stejné chování vyžadovat po ostatních.“

Debata na úvod pléna: poslanci ostře odsoudili zabití George Floyda  

Naděje do budoucna


Křesťanská demokratka z Lucemburska Isabel Wiseler-Lima se nechala slyšet, že brutální smrt George Floyda donutila svět společně povstat proti rasismu a násilí. „A toto hnutí, pro které jsou si všechny barvy pleti rovné, nám dává naději do budoucna.“


„Vymýtit latentní rasismus je naší povinností.“
Španělská sociální demokratka Iratxe García Pérez v projevu požadovala odblokování směrnice o anti-diskriminaci, což by Unii umožnilo k vymýcení rasismu použít mnohem víc legislativích nástrojů.


„Soucítíme s oběťmi rasové nenávisti po celém světě. Na každém životě záleží. Rasismus a diskriminace v našem světě nemají co dělat,“ řekla Nikolina Brnjac za chorvatské předsednictví.


Už březnu Parlament na členské státy naléhal, aby pro boj s rasismem přijaly potřebná opatření. Poslanci požadovali konec kriminalizace na základě rasy a také odškodnění za zločiny proti lidskosti během období kolonizace.

V usnesení z 19. června Parlament odsoudil všechny formy rasismu, nenávisti a násilí a žádá nápravu.