Nový prezident USA: Může Joe Biden zlepšit vztahy mezi EU a Spojenými státy? 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

S nástupem nového amerického prezidenta do funkce přichází možnost přehodnotit naše vztahy s USA. V jakých oblastech chce EU spolupracovat?

Ve středu 20. ledna, v den Bidenovy inaugurace, debatovali poslanci během prvního plenárního zasedání roku 2021 o politické situaci v USA. Nového prezidenta uvítali jako příležitost pro Evropu k posílení vazeb mezi EU a USA a řešení společných výzev a hrozeb pro demokratický systém.

Ačkoliv Amerika vždy tradičně platila za spojence Evropy, za Donalda Trumpa odstoupila od řady smluv a mezinárodních organizací. V nástupci Trumpa, v Joe Bidenovi, který přebírá otěže právě 20. ledna, vidí EU potenciální příležitost ke zlepšení spolupráce mezi oběma stranami.

Evropská komise představila 2. prosince návrh nové transatlantické agendy. Obsahuje oblasti a otázky, v jejichž rámci by mohli oba partneři spolupracovat. Význam těchto vztahů zdůraznily ve svých závěrech ze 7. prosince také členské státy (Rada) a v prohloubení spolupráce doufají i poslanci. „Svět potřebuje pevné vztahy mezi Evropou a USA - zejména v těchto těžkých časech. Těšíme se na společnou spolupráci v boji proti koronaviru, změně klimatu a při řešení rostoucí nerovnosti," vyjádřil se na Twitteru předseda Parlamentu David Sassoli.

Z užších vazeb mohou EU i USA získat mnoho, musí ale překonat celou řadu výzev a rozdílů.

Koronavirus

Ačkoli koronavirus představuje hrozbu pro celý svět, Trump se i navzdory tomu rozhodl vystoupit ze Světové zdravotnické organizace. EU a USA by mohly spojit své síly při financování vývoje a distribuce vakcín, testů a léků a při zlepšování prevence připravenosti a reakce na pandemii.

Klimatická změna

Během letošního summitu OSN o klimatu a biodiverzitě by EU a USA mohly společně prosazovat ambicióznější dohody, spolupracovat na vývoji ekologických technologií a vytvořit globální regulační rámec pro udržitelné financování.

Technologie a obchodní standardy

Od geneticky modifikovaných potravin až po hovězí maso obsahující hormony: co se obchodní politiky týče, EU a USA už za sebou mají celou řadu sporů. Pokud však obchodní bariéry obě strany odstraní, mohou získat mnoho výhod. V roce 2018 Trump uvalil cla na ocel a hliník, na což EU reagovala zavedením cla na americké výrobky. Biden by mohl představovat šanci na nové konstruktivní jednání.

EU a Spojené státy by také mohly spolupracovat na reformě Světové obchodní organizace (WTO), postarat se o ochranu klíčových technologií a stanovit nové předpisy a normy. USA v současné době blokují systém WTO pro řešení sporů.

Komise navrhuje také spolupráci v otázkách souvisejících s digitalizací - jedná se například o spravedlivé zdanění či o kroky proti deformaci trhu. Vzhledem k tomu, že mnoho digitálních gigantů pochází z Ameriky, může být otázka jejich danění citlivou záležitostí.

Zahraniční záležitosti

EU a USA mají společné i to, že se zavázaly podporovat demokracii a respektování lidských práv. Společně by tak mohly pracovat na posílení multilaterálního systému, v některých případech se však neshodnou na tom, jak nejlépe postupovat.

Obě strany stojí před výzvou v podobě nalezení nejlepšího způsobu jak jednat s Čínou. Spojené státy se za Trumpovy vlády projevovaly mnohem agresivněji, zatímco EU preferovala spíše diplomatické cesty. V prosinci 2020 se evropským vyjednavačům podařilo s Čínou  dosáhnout komplexní dohody o investicích. Tu má v současné době na stole Parlamentem na přezkoumání. Aby mohla dohoda vstoupit v platnost, je nutný souhlas poslanců. Nový americký prezident představuje příležitost pro lepší koordinaci jednání s Čínou.

Další zemí, ke které přistupují EU a USA odlišným způsobem, je Írán. Obě strany se podílely na jaderné dohodě, která má zabránit tomu, aby Írán vyvíjel jaderné zbraně. V roce 2018 Trump z dohody odstoupil. EU nyní doufá, že Biden bude preferovat společný přístup. 

Nově zvolený americký prezident Joe Biden. ©Angela Weiss/AFP