Zboží dvojího užití: Co je vlastně zač a proč pro něj potřebujeme nová pravidla? 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

EU pracuje na nových pravidlech pro export takzvaného zboží dvojího užití. Chce předcházet zneužívání těchto výrobků k porušování lidských práv.

Co je vlastně zboží dvojího užití zač? 


Pod pojmem zboží dvojího užití či zboží dvojího použití si můžeme představit produkty, které jsou určené pro civilní využití, ale ve špatných rukou mohou být zneužity k potlačování lidských práv nebo k teroristickým útokům. Takových výrobků je celá řada: od dronů až po nejrůznější druhy chemikálií.

Ačkoliv mohou tyto výrobky zásadně zlepšit životy lidí, opak se stane pravdou pokud se jich zmocní například autoritářské režimy nebo teroristé, kteří pomocí nich mohou plánovat a provádět útoky. 

Proč jsou potřeba nová pravidla? 


Abychom mohli předejít tomu, že výrobky budou zneužívány k porušování lidských práv, hledá EU oporu ve striktních pravidlech. Jejich cílem je znemožnit prodej tohoto zboží lidem nebo organizacím, které je chtějí zneužít.

Unie pracuje na aktualizaci stávajících pravidel – chce vzít v potaz nejnovější technologický vývoj, a to včetně nástrojů kybernetického dohledu, a posílit ochranu lidských práv.

Co bude následovat? 


Rada (členské státy) a Parlament se nad podobou nových pravidel již provizorně dohodli, obě instituce je ale ještě potřebují oficiálně schválit – až poté mohou vstoupit v platnost.

Poslanci nová pravidla odsouhlasili ve čtvrtek 25. března. Autorkou zprávy k otázce zboží dvojího užití je za výbor pro mezinárodní obchod česká poslankyně za zelené Markéta Gregorová.

Přečtěte si více o tom, jak obchodní politika EU pomáhá chránit a prosazovat lidská práva.