Parlament zvolil novou Evropskou komisi 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Poslanci dali důvěru Komisi vedené Ursulou von der Leyen. Začíná pracovat od 1. prosince. Finální hlasování bylo 27. listopadu na plénu ve Štrasburku.

Kolegium komisařů  

Ve jmenovitém elektronickém hlasování podpořilo novou Komisi 461 hlasů, proti bylo 157 a 89 poslanců a poslankyň se zdrželo. Kvórum byla prostá většina hlasujících.

„Jsme připraveni, ale hlavně - Evropa je připravena,“ zdůraznila nová předsedkyně von der Leyen.

"Moje poselství je jednoduché: Pusťme se do práce! Pokud se nám to podaří, bude Evropa v roce 2050 prvním kontinentem na světě, který bude uhlíkově neutrální, bude lídrem v digitálním sektoru a budeme mít hospodářství, které nejlépe dokáže najít rovnováhu mezi trhem a sociální stránkou ... Není to lehký úkol, ale společně to dokážeme,“ řekla na plénu.


Schválení parlamentem bylo podmínkou pro to, aby se nová Komise mohla ujmout své úlohy od 1. prosince 2019.


Předcházející slyšení

Středeční plenární hlasování je tečkou za několikaměsíčním procesem, během kterého poslanci detailně prověřovali navrhovaný tým komisařů. Parlament je zodpovědný za to, aby Komise jako výkonný orgán měla demokratickou legitimitu a pracovala v zájmu a ve prospěch Evropanů.V červenci poslanci zvolili Ursulu von der Leyen novou předsedkyní Evropské komise. Od konce září do poloviny listopadu probíhala slyšení jednotlivých kandidátů ve výborech. Poslanci hodnotili, zda jsou kandidáti schopni ujmout se resortů, které jim Ursula von der Leyen přidělila.


Ve čtvrtek 21. listopadu politické vedení Parlamentu oficiálně potvrdilo, že proces prověřování kandidátů byl dokončen a že je Parlament připraven na konečné hlasování o nové Komisi jako celku.


Ve středu 27. listopadu Ursula von der Leyen na plénu ve Štrasburku představila svůj tým komisařů - takzvané kolegium - a jeho program. Po jejím vystoupení následovala debata a v poledne hlasování.

Za co je kdo odpovědný v Evropské komisi