Evropský parlament zvolil Ursulu von der Leyenovou předsedkyní Evropské komise  

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Evropský parlament zvolil Ursulu von der Leynovou novou předsedkyní Evropské komise © European Union 2019 – Source: EP"  

Evropský parlament v úterý v tajné volbě zvolil 383 hlasy Ursulu von der Leyenovou budoucí předsedkyní Evropské komise. Jde o vůbec první ženu v čele této instituce.

Nově zvolená předsedkyně Evropské komise by měla nastoupit do úřadu 1. listopadu 2019 na dobu pěti let.

Poslanci odevzdali 733 hlasů, z nichž 1 byl neplatný. 383 poslanců hlasovalo pro Ursulu von der Leyenovou, 327 proti, 22 zákonodárců se hlasování zdrželo. Na své zvolení potřebovala kandidátka absolutní většinu všech poslanců.

Parlament v současné době tvoří 747 poslanců, jejichž zvolení oficiálně potvrdily vnitrostátní orgány členských států. Nadpoloviční většině všech zákonodárců tedy aktuálně odpovídá alespoň 374 hlasů.

Samotná volba proběhla formou tajného hlasování prostřednictvím hlasovacích lístků.

Předseda EP David Sassoli krátce po oznámení výsledků hlasování prohlásil:

„Jménem Parlamentu vám blahopřeji ke zvolení do funkce předsedkyně Evropské komise.

Pro evropské instituce nyní začíná velmi důležitá fáze: musíme se připravit na slyšení nominovaných komisařů, které bude, jak jistě víte, ze strany poslanců velmi důkladné.

Očekáváme, že záležitosti, o kterých jsme dnes spolu diskutovali v jednacím sále, budou podrobně zkoumány i během slyšení členů Vašeho [navrženého] kolegia [komisařů] v příslušných parlamentních výborech.

Následujících několik let bude pro budoucnost Evropské unie velmi důležitých. Úspěšně je můžeme zvládnout pouze, pokud bude mezi institucemi existovat úzká a plná spolupráce.“

Další postup

Zvolená předsedkyně Evropské komise v následujících dnech rozešle oficiální dopisy šéfům členských států a jejich vlád, v nichž je vyzve, aby navrhli své kandidáty na členy sboru komisařů. Veřejná slyšení kandidátů na komisaře v jednotlivých parlamentních výborech by měla proběhnout ve dnech 30. září až 8. října. Celé kolegium komisařů včetně zvolené předsedkyně EK následně předstoupí před Evropský parlament, aby ho požádalo o důvěru. Parlament by mohl hlasovat o budoucí Evropské komisi jako celku během svého plenárního zasedání ve dnech 21. - 24. října.

Podrobnější informace jsou k dispozici zde.

Postup: volba předsedy Evropské komise