Parlament prověřuje kandidáty na komisaře 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Ne nadarmo se slyšením kandidátů na komisaře říká "grilování"  

Evropská komise je politicky odpovědná Parlamentu. Proto poslanci důkladně prověřují kandidáty na posty komisařů předtím, než se nová unijní exekutiva ujme své role.

Jmenování nové Komise je dalším důležitým krokem v novém funkčním období evropských institucí. Poté co na konci května zvolilo 200 milionů evropských občanů své zástupce do Evropského parlamentu, zvolili tito noví europoslanci novou předsedkyni Evropské komise, paní Ursulu von der Leyen.

Ta sestaví návrh týmu komisařů pro období 2019 - 2024. Poslanci kandidáty od konce září do poloviny listopadu podrobují takzvanému „grilování“ - podrobnému prověření jejich schopností, bezúhonnosti a jejich odhodlání zabývat se tématy, která leží na srdci Evropanům. Ptají se také na naplňování programu, ke kterému se Ursula von der Leyen poslancům zavázala.


Slyšení komisařů

Šéfka Komise von der Leyen ve svém programu mimo jiné zdůraznila, že chce mít v kolegiu vyváženě zastoupené muže a ženy. Během léta pracovala na sestavování nové Komise na základě nominací od členských států. 10. září představila svůj návrh a o den později konkrétní portfolia pro jednotlivé nominované komisaře. Kandidáti se představují parlamentním výborům, do jejichž působnosti spadá jejich budoucí portfolio.


Slyšení ve výborech trvají tři hodiny, kandidáti předtím od poslanců dostanou ještě sérii otázek k písemnému zodpovězení. Slyšení jsou veřejná a kdokoliv je může sledovat v online přenosu.

Každý výbor po slyšení vypracuje hodnotící zprávu zaměřenou na odborné znalosti a osobní způsobilost navržené komisařky či komisaře. Na základě zpráv výborů sestaví finální hodnocení Konference předsedů sestávající z předsedy Parlamentu a předsedů všech politických skupin.


Neúspěch během „grilování“ ve výboru a negativní hodnocení europoslanců již v minulosti přiměly kandidáty, aby z procesu odstoupili. V roce 2014 například rezignovala Alenka Bratušek, která byla kandidátkou na místopředsedkyni Evropské komise zodpovědnou za energetickou unii. Slovinsko poté navrhlo novou kandidátku, Violetu Bulc, a tehdejší předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker rozhodl o přerozdělení portfolií.


Úplná Komise včetně své předsedkyně a vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku musí být před nástupem do funkce schválena jediným hlasováním Parlamentu. Tím se posiluje demokratická legitimita unijní exekutivy a jejího programu.