Vítězi Sacharovovy ceny za rok 2012 jsou Nasrín Sotúde a Džafar Panahí 

Tisková zpráva 
Plenární zasedání 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Jafar PANAHI and Nasrin SATOUDEH - Sakharov Prize Winner 2012 © European Union 2012 EP and © Handout/afp/ European Union 2012 EP  

Laureáty letošní Sacharovovy ceny za svobodu myšlení jsou dva iránští aktivisté - právnička Nasrín Sotúde a režisér Džafar Panahí. O vítězi ceny udělované Evropským parlamentem rozhodl v pátek dopoledne předseda EP Schulz spolu s předsedy politických skupin.

"Udělení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení íránským občanům Nasrín Sotúde a Džafaru Panahímu je poselstvím solidarity a uznání vůči ženě a muži, kteří se nesklonili před strachem a zastrašováním a kteří se rozhodli dát přednost osudu své země před svým vlastním. Upřímně doufám, že si budou moci v prosinci osobně přijet vyzvednout cenu do Evropského parlamentu do Štrasburku", uvedl předseda Parlamentu Martin Schulz při vyhlášení ceny po jednání konference předsedů.


Cenu udělí předseda EP Schulz v průběhu formálního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku v prosinci.


Nasrín Sotúde


Nasrín Sotúde, narozená v roce 1963, je iránskou právničkou a obhájkyní lidských práv. Zastupovala vězněné opoziční aktivisty po sporných prezidentských volbách v červnu 2009, mladistvé čelící trestu smrti, ženy a vězně svědomí. V září roku 2010 byla uvězněna na základě obvinění z šíření propagandy a spiknutí s cílem poškodit státní bezpečnost. V současnosti je držena v samovazbě.


Nasrín Sotúde má dvě děti. Nedávno začala hladovku na protest proti obtěžování své rodiny ze strany státu.


Džafar Panahí


Džafar Panahí, narozený v roce 1960, je iránský filmový režisér, scenárista a střihač. Za svůj film Bílý balónek (The White Balloon) se mu dostalo mezinárodního uznání, když mu za něj byla na filmovém festivalu v Cannes v roce 1995 udělena Zlatá kamera (Caméra d'Or). Jeho filmy jsou často zaměřeny na utrpení dětí, chudých a žen.


Džafar Panahí byl v březnu roku 2010 zatčen a později odsouzen k šesti letům vězení a na dvacet let mu bylo zakázáno režírovat či opustit zemi. Jeho nejnovější film Toto není film (This is not a film) byl z Iránu vyvezen v roce 2011 na USB klíči zapečeném v koláči.


Nasrín Sotúde a Džafara Panahího na Sacharovovu cenu nominovala skupina Progresivní aliance socialistů a demokratů, skupina Aliance liberálů a demokratů pro Evropu, skupina Zelených / Svobodné evropské aliance, poslanci José Ignacio Salafranca, Elmar Brok a dalších 11 poslanců


Dalšími dvěma finalisty byli běloruský občanský aktivista Ales Bjaljacki a ruská skupina Pussy Riot.


Souvislosti


Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, která nese jméno sovětského fyzika a disidenta Andreja Sacharova, uděluje Evropský parlament každoročně od roku 1988 výjimečným osobnostem nebo organizacím, které významně přispěly k boji za lidská práva nebo demokracii. Součástí ocenění je i finanční odměna ve výši 50.000 EUR.