EP schválil novou politiku soudržnosti: 325 miliard EUR do evropských regionů 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Třetina rozpočtu EU pro období 2014 – 2020 bude investována ve členských státech na podporu regionálního rozvoje. Silný důraz bude kladen na zaměstnanost, energetickou účinnost, inovace a výzkum © Evropská unie  

Parlament ve středu schválil klíčová pravidla a nařízení pro realizaci politiky soudržnosti EU pro období 2014 - 2020. Kompromis, kterého se poslancům podařilo docílit po více než roce tvrdých jednání s Radou, díky Parlamentu umožní přísun významných investic do rozvoje regionů EU na základě spravedlivějších podmínek. Poslanci také omezili administrativní zátěž týkající se žádostí o dotace, které jsou v době hospodářské krize tolik potřebné.

"Členské státy a regiony se budou moci zaměřit více na dopady programů a projektů, a méně se starat o administrativní problémy (složitosti)," uvedla předsedkyně výboru pro regionální rozvoj a hlavní vyjednavačka Parlamentu pro politiku soudržnosti Danuta Hübner (ELS, PL). "Politika soudržnosti bude nadále hlavním evropským zdrojem veřejného financování v kontextu víceletého finančního rámce 2014 - 2020. Nový rámec kohezní politiky klade veškerý důraz na nutnost investovat uvážlivě. Sladění nové politiky soudržnosti se strategií EU2020 je klíčové, avšak investice do inteligentního, udržitelného a inkluzivního růstu nás musí vést k hospodářské, sociální a územní soudržnosti," dodala.


"Pět fondů, které pokrývá obecné nařízení, tvoří ústřední investiční rámec rozpočtu EU. Kohezní fondy se změní - přístup založený na náhradách či finančních přesunech nahradí cílený nástroj založený na vědomostech, udržitelnosti a zaměstnanosti," uvedl spoluzpravodaj k nařízení o společných ustanoveních Lambert van Nistelrooij (ELS, NL).


"Princip partnerství (navrhovaný Komisí) bude posílen a umožní větší zapojení měst a obcí do celého procesu realizace politiky," uvedla Constanze Krehl (S&D, DE), spoluzpravodajka k nařízení o společných ustanoveních.


Společná pravidla, méně administrativy, spravedlivější podmínky


Nový "společný strategický rámec" bude jednotným zdrojem pokynů pro pět hlavních rozvojových fondů EU. Umožní tak lepší začlenění politik EU a zjednodušení postupů. Nová pravidla také soustředí investice do malého množství priorit spojených s cíli strategie růstu "Evropa 2020". Měla by tak být vytvořena kritická masa umožňující lepší výsledky.


Poslanci rovněž zajistili, že opatření propojující reálné financování projektů s řádnou hospodářskou správou budou prováděna spravedlivěji. Tato opatření by v případě národní makroekonomické nerovnováhy nebo nadměrného rozpočtového schodku mohla vést k pozastavení financování.


Parlament však bude nadále vykonávat své právo kontroly nad všemi rozhodovacími postupy, které se dotýkají pozastavení financování v rámci strukturovaného dialogu s Evropskou komisí. Jakékoli pozastavení fondů by také mělo být upraveno v souladu se sociálními a hospodářskými podmínkami daného členského státu.


Evropský sociální fond - unijní nástroj na zlepšení zaměstnatelnosti


"Evropský sociální fond je unijní nástroj pro posílení zaměstnatelnosti, který umožňuje občanům EU - zejména mladým lidem - začít pracovat, vrátit se do práce a zůstat v práci," uvedla zpravodajka EP k Evropskému sociálnímu fondu Elisabeth Morin-Chartier (ELS, FR).


Poslanci posílili úsilí na boj proti chudobě pomocí začlenění na trhu práce - vyčlenili totiž pro tyto účely minimálně 20 % rozpočtu ESF v každém členském státě. Evropský sociální fond bude také podporovat boj proti nezaměstnanosti mladých, neboť v rámci ESF jsou vyčleněny alespoň 3 miliardy EUR pro Iniciativu na podporu zaměstnanosti mladých lidí. Minimální odíl ESF na financování politiky soudržnosti je 23,1 %.


Více informací naleznete v informační poznámce (v anglickém jazyce) - viz odkaz.


Nařízení o obecných ustanoveních bylo schváleno poměrem hlasů 479 (pro): 126 (proti): 85 (zdrželo se hlasování).


Nařízení o EFRR bylo schváleno poměrem hlasů 605 (pro): 34 (proti): 54 (zdrželo se hlasování).


Nařízení o Fondu soudržnosti bylo schváleno poměrem hlasů 617 (pro): 39 (proti): 31 (zdrželo se hlasování).


Nařízení o Evropské územní spolupráci bylo schváleno poměrem hlasů 629 (pro): 25 (proti): 35 (zdrželo se hlasování).


Nařízení o Evropském seskupení pro územní spolupráci bylo schváleno poměrem hlasů 629 (pro): 25 (proti): 35 (zdrželo se hlasování).


Nařízení o Evropském sociálním fondu bylo schváleno poměrem hlasů 579 (pro): 33 (proti): 72 (zdrželo se hlasování).


Postup: Spolurozhodování (řádný legislativní postup), dohoda v 1. čtení