Krize v zemědělství: balíček ve výši 500 milionů eur nestačí, tvrdí poslanci EP 

Tisková zpráva 
Plenární zasedání 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Balíček ve výši 500 milionů eur na podporu unijním zemědělcům, který Komise zveřejnila minulý týden, je krokem správným směrem, ale nemusí být dostatečný pro to, aby se zemědělci vyrovnali s klesajícími cenami. Ve středeční rozpravě s komisařem Philem Hoganem tak uvedla řada poslanců. Poslanci také vyzvali ke zlepšení nástrojů krizového řízení a k posílení pozice zemědělců v rámci dodavatelského řetězce. Dle některých poslanců by Komise měla krizi řešit okamžitým zvýšením intervenčních cen.

V reakci na obsah záchranného balíčku, který představil komisař Hogan, a na výsledky neformální Rady pro zemědělství konané v pondělí řada poslanců vyzvala k zavedení nových tržních opatření na zmírnění volatility cen a k dodatečné podpoře zemědělců při hledání nových zahraničních trhů.

Někteří poslanci ze současné krize vinili tržně orientované politiky a vyzvali k zavedení nástrojů na řízení dodávek, zejména v odvětví mléka. Jiní naopak trvali na strukturálních reformách, které by měly zjednodušit společnou zemědělskou politiku a posílit konkurenceschopnost unijních zemědělců na světových trzích. Další pak vyzvali k uvolnění 900 milionů eur, které byly vybrány ve formě pokut, na podporu zemědělců. Pokuty byly zaplaceny dříve zemědělci, jež překročili své kvóty v rámci v dubnu zrušeného mechanismu mléčných kvót.

Plenární rozpravu můžete sledovat ze záznamu.

Postup: Prohlášení Rady a Komise s rozpravou