Drony: pravidla bezpečného komerčního a rekreačního využití  

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Rostoucí využívání a obliba dronů pro komerční a rekreační využití vyžaduje přijetí opatření zajišťujících, že drony nebudou žádným způsobem ohrožovat bezpečnost nebo soukromí. Vyplývá to z usnesení, které dnes schválil Evropský parlament.

„To nejdůležitější je patrné již z názvu usnesení - zajistit bezpečné využití dronů. Nechceme omezovat regulátory ani být příliš normativní, nýbrž zabezpečit rámec, ve kterém budou moci Komise, členské státy EU a další zúčastněné strany postupovat,“ uvedla zpravodajka EP Jacqueline Foster (EKR, UK). Její usnesení plénum Parlamentu podpořilo poměrem hlasů 581 (pro): 31 (proti): 21 (zdrželo se hlasování).


Drony by podle usnesení mohly být využívány při monitorování železničních tratí, přehrad a elektráren, posuzování přírodních katastrof, postřiku plodin, pro filmovou produkci či doručování zásilek. Podle poslanců tak mohou přispět k rozvoji ekonomiky a vytváření pracovních míst.


Poslanci zároveň upozorňují, že je nezbytné řádně se vypořádat s otázkami bezpečnosti, soukromí, ochrany osobních dat a odpovědnosti.


Rozvoj technologií k zajištění bezpečnosti a soukromí, boj s nelegálním využitím

Text usnesení vyzývá k zavedení politik, které by zohledňovaly ochranu soukromí a bezpečnost. Drony by podle něj měly být vybaveny identifikačním čipem, které by ulehčil dopadení pachatelů, kteří je využívají k porušení předpisů o soukromí a ochraně dat nebo pomocí nich páchají trestnou činnost. Identifikační čipy by také umožnily vyšetřování nehod a pomohly by řešit otázky odpovědnosti, uvádějí poslanci.


Parlament vyzývá Evropskou komisi, aby podporovala výzkum technologií „zjisti a vyhni se“ (detect and avoid), které dokáží zabránit srážce dronů s jinými objekty ve vzduchu nebo na zemi. Touto technologií by také měly být dle poslanců vybaveny všechny drony, které létají za hranici vizuálního kontaktu.


Poslanci rovněž žádají podporu pro rozvoj „geo-fencing“ technologií, které by dronům měly zabránit ve vstupu do bezletových zón, například nad letišťmi či elektrárnami.

 

Usnadnění přeshraničního obchodu a služeb s drony


Členské státy si v současnosti zpravidla navzájem neuznávají vnitrostátní povolení pro využívání dronů, což podle poslanců brání rozvoji celounijního obchodu a služeb s drony, jakož i konkurenceschopnosti tohoto odvětví v celosvětovém měřítku.


Poslanci proto podporují záměr Komise navrhnout jednotné předpisy pro celou EU, což by oprávnilo národní orgány a další kvalifikované orgány vykonávat ověřování a dohled nad drony.


Bezpečnostní předpisy by měly odpovídat míře rizika

 

Jelikož se úroveň rizika spojeného s drony liší, například ve spojitosti s velikostí dronu anebo v závislosti na tom, zda jsou oblasti jejich přeletu obydlené, pravidla by dle poslanců měla být nastavena tak, aby zohledňovala různé míry rizika. Budoucí předpisy by rovněž měly rozlišovat mezi "profesionálním" a "rekreačním" využitím dronů, uvádí se také v textu usnesení.


 

Postup: nelegislativní usnesení