Facebook-Cambridge Analytica: Poslanci požadují opatření na ochranu soukromí 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • Poslanci požadují celkový audit Facebooku orgány EU 
  • Přizpůsobení volebních zákonů nové digitální realitě 
  • Členské státy by měly vyšetřit zneužívání on-line politického prostoru zahraničními silami 

Poslanci v návaznosti na skandál společnosti Facebook a Cambridge Analytica požadují vykonání celkového auditu a přijetí opatření proti zasahování do volebního procesu.


Parlament prostřednictvím ve čtvrtek schváleného nelegislativního usnesení vyzval Facebook, aby v návaznosti na skandál ohledně neoprávněného přístupu k datům 87 milionů jeho uživatelů a jejich následného zneužití, umožnil orgánům EU provést celkový audit, který by se zaměřil na míru ochrany dat a bezpečnosti osobních údajů zabezpečovaných touto firmou.


Poslanci připomínají, že společnost Facebook neotřásla jen důvěrou občanů, ale porušila i právo EU. Facebooku proto doporučují přijetí změn, které by uvedly fungování platformy do souladu s právními předpisy EU o ochraně údajů.


Opatření proti volebním manipulacím


Poslanci připomínají, že údaje získané společností Cambridge Analytica mohly být zneužity oběma tábory v rámci britského referenda o členství v EU, stejně jako při cíleném oslovování voličů v průběhu prezidentských voleb v USA v roce 2016.


Parlament zdůraznil potřebu boje proti jakémukoli pokusu o manipulaci evropských voleb a nutnost přizpůsobit volební zákony nové digitální realitě.


Za účelem předcházení zásahů do voleb prostřednictvím sociálních médií poslanci navrhují:


  • uplatňování tradičních (neelektronických) opatření na ochranu volebního procesu i v elektronickém prostoru, například transparentnost a omezení volebních výdajů, dodržování volebního moratoria a rovné zacházení s kandidáty;
  • usnadnění rozpoznávání placené politické reklamy a organizací, které si je objednaly;
  • zákaz profilování pro politické a volební účely a profilování na základě online chování, které může odhalit politickou orientaci;
  • označování obsahu na platformách sociálních médií, který sdílejí softwaroví roboti (tzv. boti), urychlení procesu odstraňování falešných účtů a spolupráci platforem s nezávislými ověřovateli faktů a akademickou obcí s cílem informovat uživatele o dezinformacích;
  • vyšetření údajného zneužívání internetového politického prostoru zahraničními mocnostmi, které by mělo být realizováno na úrovni členských států s podporou Eurojustu.

Nelegislativní usnesení shrnuje závěry květnového setkání lídrů politických skupin v EP s generálním ředitelem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem a tří následných slyšení. Usnesení také připomíná napadnutí systému společnosti Facebook, která v této souvislosti informovala dne 28. září o úniku informací.




Prohlášení předsedy výboru EP pro občanské svobody


“Je to celosvětový problém, který již ovlivnil naše referenda a naše volby. Toto usnesení přináší potřebná opatření, včetně nezávislého auditu Facebooku, aktualizace našich pravidel hospodářské soutěže a další opatření na ochranu našich voleb. Jednat musíme teď, a to nejen za účelem obnovení důvěry v online platformy, ale také abychom chránili soukromí občanů a obnovili důvěru v naše demokratické systémy,“ uvedl předseda výboru EP pro občanské svobody Claude Moraes (S&D, UK).