Přeshraniční platby v EU mimo eurozónu: Poslanci rozhodli o snížení poplatků  

Tisková zpráva 
Plenární zasedání 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • nižší poplatky za přeshraniční platby v eurech v rámci EU ale mimo eurozónu 
  • ochrana klientů před nepřiměřeně vysokými poplatky za měnovou konverzi 
  • zveřejnění úplných nákladů měnové konverze při převodech ještě před zahájením transakce 

Banky v zemích EU mimo eurozónu by měly zpoplatňovat přeshraniční platby v eurech stejně jako v domácí měně a zároveň zajistit větší transparentnost poplatků za konverzi měny.


Vyplývá to z textu nařízení, který ve čtvrtek schválil Evropský parlament. Nová legislativa by měla ukončit diskriminaci uživatelů platebních služeb v zemích EU, které nejsou součástí eurozóny. Obyvatelé eurozóny využívají výhody Jednotné oblasti pro platby v eurech (SEPA), občané EU žijící v členských státech mimo eurozónu však platí za přeshraniční platby v eurech vysoké poplatky.


Na základě nové právní úpravy by se v průběhu roku měly poplatky za přeshraniční platby v eurech v rámci EU dostat na úroveň poplatků za vnitrostátní platby v místní měně. Členské státy budou moci navíc zavést ve vztahu k bankám pravidla, která stanoví stejnou výši poplatků za přeshraniční a domácí platby v jiné měně, než je euro.


Transparentní konverzní poplatky při platbách kartou a převodech


Nová opatření, na kterých se již poslanci předběžně dohodli s ministry členských států v Radě, by měla zároveň chránit spotřebitele před nepřiměřeně vysokými poplatky za měnovou konverzi. Uživatelé by měli být při každé transakci informování o částce, která jim bude stržena z účtu v místní měně, jakož i v měně jejich účtu. Za účelem zpřehlednění konverzních poplatků se bude jejich výpočet realizovat na jednotné bázi v místě prodeje při platbách kartou nebo při výběru hotovosti v bankomatu. Půjde o referenční úrokovou sazbu ECB navýšenou o poplatek, jehož maximální sazbu si samostatně stanoví jednotlivé banky.


Klient dostane krátké oznámení tzv. push notifikaci, například ve formě textové zprávy, e-mailu nebo avíza mobilní nebo internetové bankovní aplikace, která ho bude informovat o výši poplatku za danou měnovou konverzi. Tato notifikační služba bude bankami poskytována bezplatně.


Banky budou muset informovat i o odhadovaných celkových nákladech měnové konverze při bankovních převodech, a to ještě před jejich realizací.


Prohlášení zpravodajky


„Sto padesát milionů občanů EU a šest milionů společností žijících a operujících v zemích mimo eurozónu platí mnohem vyšší poplatky za převody eur než jejich sousedé v eurozóně. To se však stane minulostí. Všichni Evropané budou platit výrazně nižší poplatky, které jim ušetří více než miliardu eur ročně. Jde o druhou malou revoluci v EU po zrušení roamingových poplatků," uvedla zpravodajka Eva Maydellová (EPP, BG).„Toto je obrovský krok směrem k dokončení jednotného trhu plateb, díky kterému budou moci podniky v eurozóně i mimo ni působit na trhu za stejných podmínek. Opět jsme dokázali, že EU může rychle a efektivně vyřešit každodenní problémy svých občanů," dodala.


Souvislosti


Průměrné poplatky za přeshraniční převod v místní měně odpovídající částce 100 eur.


Země/Rok

2012

2017

Bulharsko

18,68 €

19,98 €

Česko

9,50 €

8,71 €

Dánsko

2,17 €

2,69 €

Chorvatsko

N/A

8,23 €

Maďarsko

15,32 €

5,93 €

Polsko

2,73 €

1,54 €

Rumunsko

12,58 €

11,19 €

Spojené království

15,63 €

9,26 €

Švédsko

0 €

0 €


Přeshraniční platba kartou a výběr z bankomatů v eurozóně. Zdroj: EK, Posouzení dopadů na základě studie Deloitte z roku 2017 a studie London Economics a PaySys z roku 2013Postup: Řádný legislativní postup (spolurozhodování), dohoda v 1. čtení

Typ dokumentu: Nařízení