Sdílet tuto stránku: 

Jean-Claude Juncker a Michel Barnier během rozpravy o brexitu a dlouhodobém rozpočtu Unie před říjnovým summitem hlav států a vlád EU  

Poslanci požadují od evropských lídrů států a vlád urychlené přijetí opatření na zajištění financování programů EU, zintenzivnění boje proti klimatickým změnám a zabránění brexitu bez dohody

Poslanci v rozpravě před nadcházejícím říjnovým summitem vyzvali Evropskou radu, aby se neprodleně zabývala budoucím dlouhodobým rozpočtem EU a zabránila tak přerušení financování programů EU v členských státech. Požadovali také včasné přijetí opatření souvisejících s naplňováním cílů Pařížské klimatické dohody.

Na plenární rozpravě, které se zúčastnila i finská ministryně pro evropské záležitosti zastupující Radu EU Tytti Tuppurainenová, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier, poslanci odsoudili postoj britské vlády a její snahu zbavit se odpovědnosti za stav jednání o vystoupení Spojeného království z EU. Vyzvali také k hledání řešení, které by odvrátilo brexit bez dohody.

Úvod rozpravy včetně projevů ministryně Tuppurainenové, předsedy EK Junckera a hlavního vyjednavače EU pro brexit Barniera, si můžete prohlédnout ze záznamu zde. Reakce prvních řečníků z řad poslanců, kteří vystoupili jménem svých politických skupin, můžete zhlédnout zde, celou diskuzi si můžete prohlédnout ze záznamu zde.

Postup: Prohlášení Rady a Komise s rozpravou