Parlament odsoudil invazi Turecka do Sýrie a žádá zavedení sankcí  

Tisková zpráva 
Plenární zasedání 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • přes 300 tisíc vysídlených osob od začátku turecké ofenzivy 
  • obava z opětovného posílení teroristů takzvaného Islámského státu 
  • kritika tureckého prezidenta kvůli vydírání EU uprchlíky 
  • výzva k zřízení bezpečnostní zóny v severní Sýrii pod dohledem OSN 

Parlament ve čtvrtek ostře odsoudil jednostrannou vojenskou intervenci Turecka v severovýchodní Sýrii a vyzval Ankaru ke stažení všech svých vojenských sil ze syrského území.

Vojenský zásah Turecka v severovýchodní Sýrii představuje vážné porušení mezinárodního práva a ohrožuje stabilitu a bezpečnost celého regionu. Vyplývá to z nelegislativního usnesení, které ve čtvrtek schválili zdvižením ruky poslanci Evropského parlamentu.


Bezpečnostní zóna

Turecká invaze si od svého začátku vyžádala obrovský počet civilních a vojenských obětí a podle OSN přinutila minimálně 300 tisíc lidí opustit své domovy, připomíná usnesení. Parlament v této souvislosti vyzval k zřízení bezpečnostní zóny v severní Sýrii, která by byla pod správou OSN.

Poslanci důrazně odmítli plány Ankary na zřízení tzv. bezpečné zóny podél severovýchodní syrské hranice. Vyjádřili též hluboké znepokojení nad dohodou mezi USA a Tureckem o dočasném příměří, jejíž ustanovení můžou podle zákonodárců legitimizovat tureckou okupaci severovýchodní Sýrie.


Riziko oživení Islámského státu

Parlament vyjádřil solidaritu s kurdským lidem a ocenil Syrské demokratické síly (SDF), především ženy v těchto řadách, za rozhodující přínos v boji proti takzvanému Islámskému státu (ISIS). Poslance však zároveň mimořádně znepokojují zprávy o stovkách původně vězněných členů ISIS, kterým se v průběhu turecké ofenzivy v severní Sýrii podařilo utéct ze zajateckých táborů. Tyto útěky podle zákonodárců zvyšují riziko obnovení aktivit této teroristické skupiny.


Kritika tureckého prezidenta kvůli vydírání EU

Poslanci považují za nepřijatelné, aby turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan využíval uprchlíky k vydírání Evropské unie. Parlament proto vyzval Radu (ministrů) EU k zavedení účelových sankcí včetně zákazu udělování unijních víz tureckým představitelům zodpovědným za porušování lidských práv. Poslanci též navrhují zvážit přijetí cílených hospodářských opatření, pozastavení obchodních preferenčních podmínek týkajících se zemědělských produktů a jako poslední možnost pozastavení celní unie mezi EU a Tureckem.